« Powrót do artykułu

Gminy ratują stare drzewa przed wycinką. Muszą zdążyć przed mieszkańcami

Lokalne władze mają pomysł, jak uniemożliwić wycinkę niektórych drzew. Mogą jednak nie zdążyć, zanim mieszkańcy sięgną po siekiery.

Zgoda na wycinkę drzew nie jest potrzebne, gdy chodzi m.in. o:

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zgoda na wycinkę drzew nie jest potrzebne, gdy chodzi m.in. o:

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (25)

 • Anna(2017-01-17 11:33) Zgłoś naruszenie 375

  Z drugiej strony swoboda w dysponowaniu zielenią na własnej działce może zachęcić wiele osób do sadzenia drzew, bez obaw że w razie potrzeby nie będą mogli ich usunąć bez zgody urzędnika.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • właściciel drzew(2017-01-17 10:58) Zgłoś naruszenie 357

  Niech wprowadzą ulgi podatkowe za utrzymanie starych drzew.A tych co nie maja,żadnego drzewa obciążyć podatkiem.Coś za coś.W innym przypadku i tak drzewa będą niszczone i wycinane.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-01-17 10:08) Zgłoś naruszenie 2417

  Naród doznał szoku POurazowego , gdy się dowiedział , że jakoby , rzekomo może samodzielnie podjąć decyzję o niektórych składnikach swojej własności . A samorządowe szambo też jest w stresie .

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ojojoj(2017-01-17 11:09) Zgłoś naruszenie 204

  "z wymogu występowania o zgodę do gminy na usunięcie rośliny" - coś w tym sformułowaniu nie pasuj; Jeżeli Włodarze gmin uważają, że niektóre drzewa ze względu na ich okazałe rozmiary, wiek itp. walory - zasługują na szczególną ochronę prawna w ramach np. ustanowienia ich pomnikami przyrody - to niech w takich wypadkach konsekwentnie ponoszą koszty utrzymania tych drzew. Zabiegi dendrologiczne przy starych drzewach - z wykorzystanie koszy i podnośników nie są z pewnością niskie. Jeżeli walory pomnika przyrody mają służyc ogółowi społeczności - to niech w takim przypadku ogół partycypuje w kosztach utrzymywania ROŚLINY. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Wiktoria(2017-01-17 17:23) Zgłoś naruszenie 1913

  Wycinajcie i ogołacajcie do gołego pnia ale nie dziwcie się potem skąd tyle smogu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wrzos(2017-01-17 15:09) Zgłoś naruszenie 111

  to odwrotnie niz w Gliwicach. U nas mieszkancy bronia drzew przed urzednikami.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-01-17 12:50) Zgłoś naruszenie 97

  W USA ********* powłaziły na sekwoje (nie "te") i zablokowały wycinkę . I co ? - i rząd federalny wypłacił właścicielowi odszkodowanie . Pomijam , że jest coś takiego , jak wiek rębny - drzew też to dotyczy - i trzeba te drzewa wycinać ze względu na bezpieczeństwo . I ekonomię . Między innymi .

  Odpowiedz
 • uświadomiony(2017-01-19 13:26) Zgłoś naruszenie 80

  Wreszcie skończy się trucie drzew aby uzyskać pozwolenie na wycięcie

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński Filipiński(2017-01-17 22:00) Zgłoś naruszenie 82

  A jednak miałem rację, że zdaniem samorządów właściciel drzewa jest jak dziecko specjalnej troski, nie potrafi podjąć właściwej, racjonalnej decyzji w sprawie swojego drzewa. Oczywiście taką decyzję potrafi podjąć Jaśnie Oświecony Urzędnik. Argument o wycince drzew przydrożnych jest nie tyle śmieszny co kuriozalny. Drzewa przydrożne są zwykle częścią pasa drogowego i o ich losie decydują właśnie urzędnicy. Inna zupełnie sprawą jest to, że wąskie drogi z przydrożnymi drzewami przekształciłbym w ścieżki rowerowe, drogi dla samochodów należałoby zbudować obok nich w bezpiecznej odległości od drzew.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gość(2017-01-18 07:47) Zgłoś naruszenie 64

  Moim zdaniem urzędnicy walczą o zachowanie opłat i kar za wycinkę drzew, które są wysokie i mogą zasilić budżet gminy.

  Odpowiedz
 • fggf(2017-01-17 17:17) Zgłoś naruszenie 512

  moja działka i cholery jasne ********** się od niej, komuna to była dopiero pikuś, wy to gorsze jak hitlery

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-01-17 22:58) Zgłoś naruszenie 41

  Powtarzam : "naród pali byle czym" , bo taka jest bolszewicka polityka rządu (akcyza , VAT i inne POdatki na paliwa ekologiczne) - tak , jak bolszewicki jest wpis m-ci Hrabiego. Ale nie pierwszy to "hrabia" przerobiony na tawariszcza . Ani ostatni .

  Odpowiedz
 • ja(2017-01-17 21:42) Zgłoś naruszenie 43

  Kolejne kolejny raz pismaki biją pianę i sieją zamęt. A ciemny lud to kupuje. Ustawa ogranicza wyrąb dużych starych drzew - obwód 50 cm - to tylko 16 cm średnicy !!! Więc bzdury piszecie o "szansach na uratowanie starodrzewu, cennych krajobrazowo i przyrodniczo". Toż można bez zezwolenia wyciąć tylko młode drzewa! Jedynie dla "chwastów" i szybkorosnących wprowadzono 100cm obwodu - czyli 32cm średnicy. Jak sobie pod oknem posadzę drzewo - to chce móc je wyciąć i posadzić nowe - jak mi okno zasłoni. A tak to nie posadzę żadnego jak mi urzędasy będą mówić co z tego co posadziłem niedawno mogę wyciąć.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • odpowiedzialne media (2017-01-18 13:04) Zgłoś naruszenie 30

  w kwestii kar akurat nie ma żadnych niedomówień. to, że przedsiębiorca nie doczytał przepisu tylko czytał gazetę, która nie doczytała przepisu to mu się wydaje, że zapłaci max 1000 zl kary. a kary zaczynają się od 25 i 50 tysięcy złotych - w górę. za jedno drzewo.

  Odpowiedz
 • ,,,(2017-02-22 15:55) Zgłoś naruszenie 00

  zaraz jaka sprzedaż działki deweloperom? Przecież to działalność gospodarcza! Czyli będzie kara za wycinkę. Tylko kto z gminy ma zinwentaryzowane drzewka prywatne? Nawet LP nie mają planów lasów, a co dopiero gminy i ich wydziały środowiska. Gość jak wytnie i sprzeda działkę deweloperowi to zapłacić musi podatek do us, jedną jak sprzeda to mu się upiecze, ale jak kolejne to już będzie na pewno działalność gospodarcza, A to może sugerować wycinki drzew pod sprzedaż, tylko kto znajdzie z urzędników na to dowód wycinki w postępowaniu wg kpa lub sądowym?

  Odpowiedz
 • adam(2017-01-17 15:46) Zgłoś naruszenie 01

  Poleć coś dobrego: http://poleccosdobrego.blogspot.com/

  Odpowiedz
 • Miłośnik przyrody(2019-03-15 22:00) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie! opamiętajcie się! Nie wycinajcie starych drzew! Wszystkim nam to tylko na złe wyjdzie. Drzewo daje cień i obniżenie temperatury, produkuje tlen, a zabiera CO2, Magazynuje olbrzymie ilości wody, które potem pożytkuje do życia, a nam odbiera niepotrzebną wilgoć. Tam gdzie rosło dużo drzew, a ktoś ściął, będzie miał za niedługo grzyba i przy dużych opadach podtopienia. Poza tym pozbywacie się ptaków. Zmniejszając ich drastycznie populacje. Wiele z gatunków nie przystosuje się do życia w betonowych "lasach" i po prostu wyginie. Czy chcecie nosić ten ciężar zagłady naszej planety, która dała nam życie??

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!