11 grudnia 2019 r.

Powołano je w większości miast na prawach powiatu. Lokalne władze jednak bardzo różnie kształtują regulacje, które dotyczą ich funkcjonowania. Kłopot jest też z wiekiem ich uczestników.
11 grudnia 2019 r.

Choć gdańska uchwała krajobrazowa zacznie obowiązywać dopiero za kilka miesięcy, przedsiębiorcy już szykują się na spore wydatki. Muszą wymienić stare szyldy i banery. Inaczej grożą im solidne kary. W podobnym kierunku chcą iść inne miasta.
11 grudnia 2019 r.

Inspekcja ochrony środowiska sprawdzi gminy, które obciążają mieszkańców najniższymi opłatami za odbiór i zagospodarowanie odpadów.
11 grudnia 2019 r.

- Słabe zainteresowanie funduszem to oczywiście także efekt braku wykwalifikowanych kadr i słabości finansowej samorządów - mówi Marcin Gromadzki z Public Transport Consulting
9 grudnia 2019 r.

To rada gminy, a nie kierownik klubu dziecięcego określa reguły uczestnictwa rodziców w zajęciach w placówce.
4 grudnia 2019 r.

Przed kolejnymi skokami cen gminy mogą się zabezpieczać, dzieląc przetargi na odbiór odpadów i zagospodarowanie ich poszczególnych frakcji, tj. szkła, papieru, tworzyw sztucznych, bio i zmieszanych
4 grudnia 2019 r.

Samorządy chcą wspierać miejscowych producentów i stwarzać im dogodne warunki do sprzedaży i promocji. Umożliwia to kolejne rozdanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
4 grudnia 2019 r.

Wejście w życie 17 grudnia rozporządzenia o wizyjnym systemie kontroli magazynowania odpadów stawia samorządy przed trudnym wyzwaniem. Muszą one poprawić, uzupełnić, a często wręcz wymienić zainstalowany przed niespełna rokiem system
4 grudnia 2019 r.

Gdy spadnie śnieg lub marznąca mżawka, o nieszczęście nietrudno.
Za szkody związane ze złamaną nogą na nieodśnieżonej drodze zapłaci
gmina. I to nawet wtedy, gdy za nieusunięcie śniegu z ciągów
komunikacyjnych czy nieposypanie piaskiem odpowiedzialna jest komunalna
spółka.
4 grudnia 2019 r.

Śmieciarki zablokują ulice Rzeszowa – tak samorządy z Podkarpacia będą protestować przeciwko dotkliwym skutkom ostatniej reformy śmieciowej. Domagają się zmian, które pozwolą zahamować drastyczny wzrost cen.
4 grudnia 2019 r.

Tematem rozmowy ma być dyskusja nad projektem nowelizacji rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1587).
4 grudnia 2019 r.

Instalacje, do których trafiają odpady komunalne, już teraz są przytkane. Część podmiotów zagospodarowujących odpady może nie dostać nowych pozwoleń, a gminy zostaną z górą śmieci.
3 grudnia 2019 r.

- Obecna sytuacja na rynku odpadów nie dotyczy
wyłącznie Warszawy – to resort środowiska odpowiada za galopujące ceny i
chaos, który powstał po kolejnej zmianie przepisów. Naliczamy obecnie
opłaty od klasy gospodarstw – to metoda mieszana. Jednak utrzymanie tego
modelu nie jest możliwe – znowu – z uwagi na przepisy krajowe. Gminy
muszą zastosować metody określone wprost w ustawie i jest to jasno
określone w orzecznictwie - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy
2 grudnia 2019 r.

Na pomoc ludziom bez dachu nad głową resort rodziny wydał w tym roku tyle, ile stolica przeznacza na świąteczną iluminację
27 listopada 2019 r.

Organy administracji publicznej często stoją
przed pytaniem o pierwszeństwo poszczególnych norm prawnych. Jak
zachować się w sytuacji, w której z jednej strony mamy do czynienia z
prawem do informacji publicznej, a z drugiej do prywatności?
26 listopada 2019 r.

Resort rodziny zdecydował się zwiększyć z 50 mln zł do 80 mln zł
pulę pieniędzy przeznaczoną w przyszłym roku na dotacje dla samorządów
zapewniających usługi asystentów osobom z dysfunkcjami zdrowotnymi.
26 listopada 2019 r.

Rosnące ceny utylizacji sprawiają, że samorządy coraz chętniej rozważają budowę własnych spalarni. Nie chcą podzielić losu Rzeszowa, który może wkrótce zostać z hałdami śmieci zalegających na ulicach.
22 listopada 2019 r.

Problem z zagospodarowaniem osadów ściekowych jest znacznie poważniejszy, niż to wynika z niedawnej awarii w warszawskiej oczyszczalni Czajka. Osady zamiast być przetwarzane czy spalane, wędrują setki kilometrów po Polsce m.in. dlatego, że koszty ich zagospodarowania znacznie wzrosły.