ABC samorządu

16 listopada 2018 r.

Pozwy smogowe przeciw władzom publicznym, już nie tylko indywidualne, ale i grupowe, stają się faktem. Ale czy polskie przepisy są na tyle jasne, by sprawy te zostały wnikliwie rozpatrzone? Czy sądy są na to gotowe?Smog

Czy pozwy o smog idą w parze z polskim prawem? I kogo skarżyć – państwo czy JST?16 listopada 2018 r.

Już niedługo sądy będą musiały odpowiedzieć na pytanie, czy władza publiczna – zarówno lokalna, jak i centralna – jest odpowiedzialna za jakość powietrza w Polsce i ewentualnie na ile która z nich ponosi winę za smog. Prawnicy są podzieleni w ocenie, czy uda się to ustalić.W USA walczy się o odszkodowania, w Europie Zachodniej pozwy najczęściej mają na celu wymuszenie na administracji publicznej działań dotyczących poprawy środowiska, a jak jest w krajach postkomunistycznych?

16 listopada 2018 r.

Każdy kto wejdzie na stronę, a w szczególności podmioty, które prowadzą działalność w zakresie gospodarki odpadami, będą mogły sprawdzić zakres i legalność prowadzonej działalności przez potencjalnych kontrahentów, w tym zbierających, transportujących,sprzedających lub przetwarzających odpady.

W 2020 r. mają ruszyć nowe moduły w elektronicznym rejestrze Bazy Danych o Odpadach16 listopada 2018 r.

24 stycznia 2018 r. uruchomiony został przez Ministerstwo Środowiska, a prowadzony przez marszałków województw, elektroniczny Rejestr-BDO (Bazy Danych o Odpadach). Wpisowi do tego rejestru podlegają wszystkie podmioty (firmy prywatne, komunalne) działające w zakresie gospodarowania odpadami. Ten kto się tam nie znajdzie, nie będzie mógł prowadzić działalności. Wpis to wymóg ustawowy i za jego niewykonanie grożą surowe konsekwencje. 2019 rok to czas przygotowań, przede wszystkim dla twórców systemu.

14 listopada 2018 r.

Projekt został skierowany m.in. do Biura Analiz Sejmowych w celu zasięgnięcia opinii prawnej oraz do konsultacji z organizacjami samorządowymi.

Posłowie nie chcą samorządowej prasy14 listopada 2018 r.

Wydawanie gazet przez władze lokalne narusza wolność słowa, stanowi nieuczciwą konkurencję, umacnia lokalne grupy interesu i jest marnowaniem pieniędzy obywateli – przekonują autorzy projektu, który zakazać ma takich praktyk. Złożyli go w Sejmie posłowie Kukiz’15.

5 listopada 2018 r.

Jakub Pawłowski

Pawłowski: Polska i UE zapętlone w schizofrenii odpadowych statystyk5 listopada 2018 r.

"Polska jest już tak innowacyjna, że śmieci trzyma w chmurze”. To jeden z wielu zjadliwych komentarzy, które rozprzestrzeniły się po internecie po ostatniej fali pożarów składowisk. A te nie ustają, chociaż mówi się o nich mniej, bo wybuchają dalej od Warszawy, niż przy poprzedniej czarnej serii. Ale to na marginesie. Ważne, że od tej nieszczęsnej fali rządzący nie dawali wielu powodów do kolejnych złośliwości. Do czasu.

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane