statystyki

W urzędzie płacisz kartą, a prowizję gotówką? MF: To niedopuszczalne

autor: Patryk Słowik22.09.2016, 07:25; Aktualizacja: 22.09.2016, 08:37
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że od czasu wejścia w życie przepisu (czyli od 1 stycznia 2016 roku) żadna z jednostek samorządu terytorialnego nie sygnalizowała wątpliwości

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że od czasu wejścia w życie przepisu (czyli od 1 stycznia 2016 roku) żadna z jednostek samorządu terytorialnego nie sygnalizowała wątpliwościźródło: ShutterStock

Sytuacja, w której obywatele płacą w urzędach kartą, a od płatności muszą uiścić prowizję w gotówce, jest niedopuszczalna. Przyznaje to Ministerstwo Finansów, które zapowiedziało właśnie, że przyjrzy się problemowi opisanemu przez DGP wczoraj („Legislacja wyprzedziła nowoczesność”, DGP nr 183/2016).

– Nie można wykluczyć potrzeby zmian legislacyjnych – informuje Anna Szczepańska, starszy specjalista w resorcie. I obiecuje, że praktyka stosowania art. 60 par. 2a w urzędach zostanie przez ministerstwo sprawdzona.

Przypomnijmy: przepis ten stanowi, że obywatele płacący w urzędzie podatek kartą muszą pokryć także koszty prowizji od transakcji. Rzecz w tym, że terminale, którymi dysponuje część gmin, nie są wyposażone w możliwość doliczenia do należności głównej kwoty prowizji. W efekcie od obywateli płacących „plastikiem” żąda się wpłaty kilkudziesięciogroszowych kwot w gotówce. Z niektórych urzędów terminale płatnicze zaś całkowicie zniknęły.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że od czasu wejścia w życie przepisu (czyli od 1 stycznia 2016 roku) żadna z jednostek samorządu terytorialnego nie sygnalizowała wątpliwości. Jedyna uwaga o problemach pochodziła od posła Jarosława Gonciarza, który złożył w tej sprawie interpelację. Resort przygotowuje na nią właśnie odpowiedź.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane