Od 2024 r. podatnicy muszą wpłacać na swój mikrorachunek: VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych, CIT od dochodów fundacji rodzinnych, ryczałt od przychodów zagranicznych osób przenoszących miejsce zamieszkania na terytorium Polski, a także podatek od gier i dopłaty, o których mowa w przepisach o grach hazardowych.

Chodzi o zobowiązania wynikające z deklaracji: VAT-14, CIT-8FR, POG-P, POG-4 i POG-5, informacji GHD-1 oraz oświadczenia PIT-PZ.Wynika to z nowego rozporządzenia z 22 grudnia 2023 r. w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego (Dz.U. poz. 2802). Zastąpiło ono dotychczasowe przepisy z 26 października 2022 r. (Dz.U. poz. 2272).

Nowe rozporządzenie nie tylko rozszerza katalog płatności na mikrorachunek, lecz także porządkuje niektóre kwestie. Przykładowo zmieniony został opis dla tytułu płatności CIT-NZ, PIT-NZ oraz PIT-NZS w związku ze zmianą tytułów tych formularzy.

W komunikacie opublikowanym na stronie Ministerstwa Finansów resort wyjaśnił, że planuje kolejne zmiany. – Docelowo podatnicy będą wpłacali na swój mikrorachunek PIT, CIT, VAT, podatek od wydobycia niektórych kopalin, podatek od gier, podatek akcyzowy, cło, opłatę emisyjną, opłatę paliwową, dopłaty w grach liczbowych, loteriach pieniężnych i grze telebingo, podatek od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych – wyjaśniło MF.

Ministerstwo przypomniało też, że numer swojego mikrorachunku podatkowego można sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym.©℗