Opłaty za odbiór i wywóz śmieci: Styczniowe zmiany do przemyślenia

autor: Piotr Pieńkosz03.02.2016, 09:26; Aktualizacja: 03.02.2016, 09:58
Kosze na śmieci

Jeżeli przedsiębiorca opróżniający szamba w ogóle nie złoży sprawozdania, to za każdy dzień opóźnienia gmina może mu naliczać 100 zł karyźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2016 r. poszerzył się krąg gospodarstw domowych, które władze gminy mogą zwolnić z opłat za odbiór i wywóz śmieci. Dołączyły do niego rodziny wielodzietne.

Chodzi o ubiegłoroczną nowelizację ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2016 r. W art. 6k znacząco zmodyfikowano ust. 4. Do tej pory rada gminy mogła w drodze stosownej uchwały zwolnić ze wspomnianej daniny lub obniżyć jej wymiar ubogim gospodarstwom domowym. Przez te ostatnie rozumiano rodziny, w których dochód na osobę nie przekraczał kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, o których mowa w art. 8 ust. 1 lub ust. 2 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.). Ten zapis pozostaje w mocy, ale ustawodawca zdecydował się rozszerzyć go. Od stycznia br. rada gminy może obniżyć lub znieść opłaty śmieciowe dla rodzin wielodzietnych, o których mowa w ustawie z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. z 2014 r. poz. 1863 ze zm.).

Jako uzasadnienie dla zmian Sejm poprzedniej kadencji wskazywał kwestie demograficzne.

Z kartą czy bez

Zmienione przepisy wydają się krokiem w dobrym kierunku w kontekście problemów demograficznych Polski, ale samorządowcy zgłaszają wątpliwości co do ich praktycznego zastosowania.

Pierwsze pytanie brzmi, kto tak naprawdę jest uprawniony do wsparcia. Ustawa wspomina o rodzinach wielodzietnych, o których mowa w ustawie o Karcie Dużej Rodziny. Zgodnie z art. 4 tego aktu prawnego taką rodzinę tworzą rodzice, którzy mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do ukończenia 18 lat lub w wieku do 25 lat w sytuacji, gdy potomek uczy się w szkole lub szkole wyższej. W przypadku dziecka posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności limit wieku nie występuje.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • a(2016-02-03 15:51) Zgłoś naruszenie 10

    Zwolnienie z opłat za śmieci to totalny bezsens. Skoro Państwo (gminy) jest takie hojne to proponuję aby rodziny z Kartą Dużej Rodziny miały jeszcze za darmo wodę i prąd.

    Odpowiedz
  • Gosc(2016-02-03 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    Jak ktos wynajmuje mieszkanie osobie z 2-dzieci jak to sie ma do oplat,

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane