Wpis w rejestrze związków gminnych na podstawie zgłoszenia wojewody

autor: Leszek Jaworski20.01.2016, 11:00
Kontrola skarbowa

W terminie 14 dni od otrzymania tego zawiadomienia wojewoda zarządza ogłoszenie statutu związku międzygminnego w wojewódzkim dzienniku urzędowym.źródło: ShutterStock

Gminy, które postanowiły utworzyć związek szybciej i bez niepotrzebnych formalności, mogą go zarejestrować. Takie ułatwienia dotyczą także zmiany jego statutu.

Ważną zmianą wprowadzoną nowelizacją ustawy z 25 czerwca 2015 r. o samorządzie gminnym i innych ustaw (Dz.U. poz. 1045) jest procedura rejestracji związków samorządowych. Przyjęto w niej możliwość tworzenia wyspecjalizowanych podmiotów obsługujących gminne jednostki, nowe rozwiązania dotyczące łączenia jednostek samorządu oraz dopuszczalność powoływania związku powiatowo-gminnego. Ich głównym celem było usprawnienie i skrócenie tego procesu. Szczegółowo tryb ten określa rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 22 grudnia 2015 r. w sprawie rejestru związków międzygminnych oraz ogłaszania statutów związków i ich zmian (Dz.U. z 2015 r. poz. 2334, dalej: r.r.z.). Akt wszedł w życie 1 stycznia 2015 r. wraz z nowelizacją.

Nowa regulacja

W rozporządzeniu został ustalony tryb postępowania w sprawach rejestracji związku międzygminnego (zmiany statutu) oraz jego wykreślenia z rejestru. W załącznikach do r.r.z. ustalone zostały również wzory zgłoszenia w sprawie:

- rejestracji związku międzygminnego,

- zmiany statutu związku międzygminnego i


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane