Procedury
Ośrodek pomocy społecznej (OPS) powinien powiadomić lokalną organizację rozdającą paczki z artykułami spożywczymi o tym, że osoba lub rodzina przestała spełniać warunki do ich uzyskiwania.
Taki sposób postępowania wskazuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) na wątpliwości gmin związane z programem Pomoc Żywnościowa (PŻ). Dotyczyły one m.in. tego, jak należy unieważnić skierowanie w przypadku utraty uprawnień do wsparcia. Co do zasady przysługuje ona osobom i rodzinom, których dochód nie przekracza 150 proc. kryterium obowiązującego w pomocy społecznej. Resort wyjaśnia, że kwestia ta nie jest regulowana przez wytyczne wydane dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w realizację programu. Nie mniej zasadne jest, aby ośrodek pouczył osobę, że zgodnie z art. 109 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.) ma obowiązek niezwłocznego poinformowania organu o każdej zmianie, która wiąże się z podstawą do przyznania świadczeń. W tym przypadku chodzi o zmianę wysokości dochodu uprawniającego do pomocy żywnościowej. Dodatkowo OPS powinien powiadomić organizacje partnerskie, które odpowiadają za dystrybucję paczek, o utracie prawa do wsparcia przez daną osobę lub rodzinę.
Ośrodki nie wiedzą też, czy mogą wydawać skierowania na odbiór żywności dla osób, dla których właściwa ze względu na miejsce zamieszkania jest inna gmina. MPiPS tłumaczy, że dokument ten powinien wystawić OPS z samorządu, w którym mieszka uprawniony do paczek. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że osoba lub rodzina przebywa na terenie innej gminy przez dłuższy czas, np. z powodów uzasadnionych sytuacją osobistą. Wtedy samorządem właściwym do wydania skierowania może być ten zgodny z jej obecnym miejscem pobytu.
Ponadto resort pracy informuje, że to OPS jako instytucje faktycznie gromadzące i przetwarzające dane osobowe odbiorców paczek z żywnością są ich administratorem. ©?