Każdy kandydat na taksówkarza musi zdać egzamin z topografii miasta

autor: Piotr Pieńkosz10.03.2015, 07:31; Aktualizacja: 10.03.2015, 08:11
TAXI, taksówka

Rada gminy liczącej powyżej 100 tys. mieszkańców może wprowadzić w drodze uchwały obowiązek ukończenia szkolenia z zakresu znajomości topografii danej miejscowości oraz przepisów prawa lokalnegoźródło: ShutterStock

Jeśli jednostka samorządu terytorialnego zdecyduje się na wprowadzenie szkolenia z topografii dla kandydatów zamierzających wykonywać przewóz osób, to kurs musi obejmować wszystkich bez wyjątku – uznał wojewoda śląski.

Zgodnie z art. 6 ust. 3a–3c rada gminy liczącej powyżej 100 tys. mieszkańców może wprowadzić w drodze uchwały obowiązek ukończenia przez kierowcę zamierzającego wykonywać przewóz osób szkolenia z zakresu znajomości topografii danej miejscowości oraz przepisów prawa lokalnego. Kończy się ono sprawdzeniem nabytej wiedzy przed specjalnie do tego powołaną komisją egzaminacyjną. Wprowadzenie takiej regulacji jest uprawnieniem władz lokalnych, a nie ich obowiązkiem.

Wymogom ustawy starali się sprostać rajcowie z Częstochowy. Decydując o wprowadzeniu szkoleń, ustalili ich program rozłożony na 20 godzin, a także częstotliwość egzaminów, tryb powoływania i skład komisji egzaminacyjnej, sposób sprawdzania wiedzy uczestników szkolenia oraz wzór zaświadczenia o ukończeniu kursu. Jednocześnie rada miasta określiła opłatę za udział w szkoleniu i przystąpienie do egzaminu. Poprzestając na tych elementach, radni działaliby w ramach swoich kompetencji. Niestety zdecydowali się również na wprowadzenie zwolnień z obowiązku ukończenia szkolenia. Uznali, że zdanie egzaminu nie jest zasadne w przypadku osób, „które już wcześniej wykonywały pracę związaną z posiadaniem szerokiej wiedzy o topografii miasta”.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • A co z egzaminem dla strujacych Polska? UJ(2015-03-10 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jakos zaden przestepca z rzadu I Palacu nie zdaje egzminu jak kierowac po Polsce,tylko zapatrzeni na Moskwe,unijny burdel tam sie kieruja !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane