Stepnica to gmina miejsko-wiejska położona nad wodami Zalewu Szczecińskiego w powiecie goleniowskim, w województwie zachodniopomorskim. Większość z 294 km kw. powierzchni stanowią woda i lasy w 94 proc. objęte programem Natura 2000.
Nie dziwi zatem to, że jest miejscowością turystyczną, przyciąga rocznie tysiące ludzi, tym bardziej że walory przyrodnicze wzbogacono tu o gminną infrastrukturę sportowo-żeglarską. Są tu cztery przystanie na ponad 300 jachtów, bezpieczna plaża z 160-metrowym molem, z wypożyczalnią sprzętu plażowego i pływającego, która od kilkunastu lat uzyskuje międzynarodowy certyfikat Błękitnej Flagi. Są też trzy hale sportowe, dziewięć boisk ze sztuczną nawierzchnią, skatepark, pumptruck, miasteczko rowerowe, 28 placów zabaw, siłownie zewnętrzne, największe w Europie muzeum świnek skarbonek, 60 km oznakowanych ścieżek rowerowych, tematyczne szlaki przyrodnicze i wiele innych atrakcji, a to wszystko w sercu Puszczy Goleniowskiej, z dala od zgiełku nadmorskich kurortów i w bezpośrednim sąsiedztwie natury.
Dla ok. 5 tys. swoich mieszkańców gmina zainwestowała w mieszkalnictwo komunalne. W ostatnim dziesięcioleciu wybudowano i oddano do użytkowania 149 takich lokali, były to pierwsze mieszkania, które samorząd udostępnił na podstawie umów najmu od 35 lat. Obecnie budowane są kolejne dwa bloki z 46 mieszkaniami. W przygotowaniu są także tereny pod budownictwo jednorodzinne z kanalizacją, wodociągami, nowymi drogami i oświetleniem ulicznym. Gmina uczestniczy także w programie „Czyste powietrze”, dzięki czemu mieszkańcy mają dostęp do dofinasowania na wymianę nieekologicznych kotłów grzewczych, mogą także starać się o środki na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Wszystko po to, aby zadbać o czystość powietrza i polepszyć jakość życia mieszkańców. W gminie obecnie funkcjonują dwa przedszkola samorządowe i prywatne, dwie szkoły podstawowe, trzy przychodnie lekarskie. Bezrobocie spadło poniżej 3 proc. Gmina nie ma zadłużenia, a jej intensywny rozwój w ostatnich latach jest doceniany przez różnorodne gremia konkursowe. Stepnica znalazła się również w pierwszej dziesiątce tegorocznej jubileuszowej 10. edycji rankingu Perły Samorządu 2022 Dziennika Gazety Prawnej w kategorii „najlepszy samorząd”.
Reklama
Jeśli dodamy do tego bardzo dobrą komunikację drogową i wodną (międzynarodowa droga wodna E-30), port morski o znaczeniu regionalnym z całą infrastrukturą portową, bliskość międzynarodowego lotniska, to Stepnica jawi się jako znakomite miejsce dla inwestorów. Gmina posiada tereny inwestycyjne dla branży turystycznej, usług hotelarskich, gastronomicznych, branży portowej, logistycznej, składowo-magazynowej, z nieuciążliwą produkcją i usługami z branży fotowoltaicznej.
Zapraszamy więc do Stepnicy!
Partner
foto: materiały prasowe