Rząd we współpracy z samorządami opracuje do 20 maja projekt ustawy, który ma systemowo regulować kwestie pobytu i pracy uchodźców z Ukrainy w Polsce, a także sprawy edukacji dla ich dzieci, poinformował pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker. Projekt miałby być procedowany przez Sejm jeszcze w maju.

"Podjąłem zobowiązanie, aby na posiedzeniu Sejmu 26-27 maja przedłożyć komisji i Sejmowi […] nowelizację, która będzie zakładała zmiany systemowe, jeżeli one są potrzebne ustawowo. W związku z tym zaplanowaliśmy wspólnie z samorządami prace nad tą ustawa do 20 maja. I chcielibyśmy te zmiany, związane z edukacją, związane z rynkiem pracy, związane z tymi wszystkimi kwestiami, które są w tej chwili najważniejsze, aby nasi goście z zagranicy mogli się zaadaptować i przeprowadzić" - powiedział Szefernaker podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Podkreślił, że projekt ma zostać przygotowany przez rząd we współpracy z samorządami i wszystkimi innymi organizacjami, które pomagają uchodźcom.

Poinformował też, że wczoraj odbyło się spotkanie na temat zmian w edukacji z przedstawicielami ponad 300 samorządów, przede wszystkim 107 prezydentów miast i ich przedstawicieli, oraz przedstawicieli organizacji samorządowych.

Obecnie Sejm pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, zakładającym przedłużenie o 60 dni okresu wypłaty zasiłku dla osób oferujących zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom z Ukrainy.

(ISBnews)