Radomscy radni uchwalili w piątek, że mieszkańcy Radomia, którzy przyjmą pod swój dach uchodźców z Ukrainy, zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości.

Uchwała została podjęta na piątkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Radomiu. Radni zajęli się nią na wniosek prezydenta miasta Radosława Witkowskiego.

"Z jednej strony w ten sposób doceniamy tych radomian, którzy tak mocno i efektywnie angażują się w pomoc uchodźcom, z drugiej strony pokazujemy, że jesteśmy solidarni, potrafimy podzielić się sercem, naszymi pieniędzmi, a przede wszystkim udowadniamy, że Radom jest miastem otwartym na pomoc" - powiedział Witkowski.

Mieszkańcy będą zwalniani z podatku od nieruchomości na czas rzeczywistego nieodpłatnego udostępniania mieszkania lub jego części uchodźcom z Ukrainy.

Skarbnik miasta Sławomir Szlachetka zauważył, że kwoty zwolnień z podatku od nieruchomości nie będą duże. W Radomiu roczna stawka podatku od nieruchomości od budynków mieszkalnych lub ich części wynosi 0,57 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej.

"Nie jest to wygórowana roczna stawka, natomiast tu chodzi o sam fakt, symbolikę, o dostrzeżenie tego, że ktoś chce podjąć takie wyzwanie i przyjąć nieodpłatnie uchodźcę" – podkreślił skarbnik.

Uchwała będzie obowiązywała do końca 2022 roku. (PAP)