Komisja ds. wsparcia Rządowego Funduszu "Polski Ład" zakończyła prace dotyczące pierwszego naboru wniosków składanych przez samorządy - poinformował w czwartek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że wyniki naboru w poniedziałek ogłosi premier Mateusz Morawiecki.

"Komisja ds. Funduszu Inwestycji Strategicznych #PolskiŁad zakończyła prace dot. pierwszego naboru wniosków składanych przez samorządy. Rekomendacje zostały przekazane panu premierowi. W poniedziałek @PremierRP @MorawieckiM ogłosi wyniki naboru" - napisał na Twitterze wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji, przewodniczący komisji Paweł Szefernaker.

Jak poinformowano na stronach gov.pl, w czwartek odbyło się ostatnie posiedzenie Komisji ds. wsparcia Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Jej zadaniem - jak wskazano - było zarekomendowanie premierowi wniosków, które mają otrzymać finansowanie w ramach funduszu. Łącznie odbyło się kilkanaście posiedzeń komisji.

"Rządowej komisji zależało na tym, aby objąć wsparciem jak największą liczbę jednostek samorządu terytorialnego" – podkreślił cytowany na stronach gov.pl Szefernaker. Dodał, że przy rekomendacjach kierowano się zasadą proporcjonalności względem wielkości danej jednostki samorządu.

Komisja została powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego, a jej pierwsze posiedzenie odbyło się 1 października br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W skład komisji wchodziło 11 osób, m.in. przedstawiciele ministerstw oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak poinformowano, na podstawie rekomendacji komisji Prezes Rady Ministrów podejmie decyzję o przyznaniu dofinansowania z programu. Kolejny nabór wniosków dla samorządów ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Jak napisano, pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.