28,5 mln zł otrzymają z budżetu gminy, które nie uzyskały dochodów na skutek zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości.
Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie wykazu gmin, którym przysługuje część rekompensująca subwencji ogólnej za 2013 rok. Ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Trafił do uzgodnień międzyresortowych.
Co roku minister gospodarki określa wykaz gmin uprawnionych do otrzymania funduszy, ponieważ doznają uszczerbku w dochodach w związku z niepłaceniem przez firmy podatku. Przedsiębiorcy w specjalnych strefach ekonomicznych są bowiem zwolnieni z daniny od nieruchomości. Wynika to z art. 10 ust. 7 ustawy z 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 188, poz. 1840 ze zm.).
Pieniędzmi tymi podzieli się 19 gmin z województw: dolnośląskiego (Kłodzko m., Legnica m., Polkowice, Wałbrzych m.), lubuskiego (Kostrzyn nad Odrą m.), łódzkiego (Ozorków m.), podkarpackiego (Mielec m., Nowa Dęba, Stalowa Wola m.), pomorskiego (Słupsk, Tczew m., Tczew), śląskiego (Dąbrowa Górnicza m., Gliwice m., Pawłowice, Tychy m., Żory) i warmińsko-mazurskiego (Dobre Miasto, Ełk m.).
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do uzgodnień