Uchwalając dostosowane do zbliżającej się rewolucji śmieciowej regulaminy utrzymania czystości i porządku w gminach, radni muszą uważać, by nie regulować w nich zbyt wielu spraw. Jeśli się zagalopują, wojewoda ma prawo unieważnić taką uchwałę radnych.
Podstawę do stanowienia regulaminów stanowi ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 391 z późn. zm.). Określa ona, co powinno znaleźć się w takiej uchwale rady gminy. Zgodnie z przyjętymi technikami prawodawczymi ustawowego upoważnienia nie można interpretować rozszerzająco, a więc regulować w akcie niższego rzędu większej ilości kwestii niż to wynika z delegacji. W takiej sytuacji wojewoda uchyli uchwałę radnych wprowadzającą wspomniany regulamin. Tak było w jednej ze świętokrzyskich gmin.
Czego więc lokalnym władzom nie wolno przy tworzeniu regulaminu? Nie mogą chociażby nakazać mieszkańcom mycia lub zgniatania opakowań objętych segregacją przed ich przekazaniem podmiotowi odbierającemu odpady.
Po drugie, gmina nie może narzucić właścicielowi nieruchomości terminu dokonania przyłączenia domu czy mieszkania do sieci kanalizacyjnej. Nie mieści się również w kompetencjach radnych nakazywanie mieszkańcom utrzymywania w należytym stanie ogrodzeń nieruchomości, chociażby poprzez usuwanie z nich reklam i plakatów, a także nakładanie na nich obowiązku pielęgnacji szaty roślinnej w przydomowych ogródkach.
„Użyte w przepisach ustawy pojęcie »utrzymanie porządku« ogranicza się do gromadzenia, zbierania i usuwania odpadów komunalnych. Ustawodawca nie upoważnił rady gminy do tak szerokiego określania obowiązków z zakresu utrzymania porządku i czystości” – zauważa wojewoda świętokrzyski.
Radni wykazali się też nadgorliwością, zobowiązując mieszkańców do usuwania zalegającego śniegu i lodu oraz nawisów z okapów i rynien, podczas gdy ustawa ustanawia jedynie nakaz sprzątania zanieczyszczeń z tej części nieruchomości, która służy użyteczności publicznej. Wojewoda uznał, że dachy się do takowych nie zaliczają, nawet jeśli wystają nad ciągami komunikacyjnymi.
Organ nadzoru przypomniał również, że adresatami regulaminu mogą być jedynie podmioty wskazane w ustawie.

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody świętokrzyskiego, nr PNK.I.4130.110.2012.