Dopuszczona przez radę gminy odległość między punktami sprzedaży alkoholu a szkołami i innymi chronionymi placówkami (np. oświatowo-wychowawczymi i opiekuńczymi) powinna być mierzona w linii prostej, a nie po krawędzi jezdni. W razie trudności w obliczeniu dystansu może pomóc urządzenie GPS – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Sąd rozpoznawał skargę prokuratora na uchwałę w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży alkoholi powyżej 4,5 proc., która została podjęta przez Radę Miejską w Środzie Wielkopolskiej. Zarzucił on samorządowcom, że nie sprecyzowali, jak mierzyć odległość sezonowych punktów sprzedaży napojów alkoholowych od obiektów chronionych. Rada wskazała, że ma to być co najmniej 20 metrów. Zdaniem prokuratora przepisy powinny określać, że dystans ma być liczony przy krawędzi drogi publicznej.
Rozpoznający sprawę WSA podzielił wątpliwości prokuratora. Brak wyraźnego określenia sposobu pomiaru minimalnej odległości między punktami sprzedaży a obiektami chronionymi nastręcza trudności interpretacyjne. Zdaniem sądu odległość nie może być jednak zawsze mierzona wzdłuż osi (ewentualnie krawędzi) dróg publicznych. W praktyce często zdarza się, że niektóre punkty są oddalone od jakikolwiek dróg.
W przypadku braku wyraźnego określenia metody mierzenia odległości w takich przypadkach trzeba robić to w sposób możliwie najprostszy i oczywisty, tj. w linii prostej. Nie powinno to nastręczać trudności praktycznych (wystarczy np. cyrkiel i mapa w dostatecznie dużej skali bądź urządzenie GPS lub inne do pomiaru odległości w terenie). Przy takim wyznaczaniu odległości od obiektu chronionego, wokół tego obiektu powstaje „strefa bez alkoholu”.
Kolejnym problemem, jaki zauważył WSA, jest konieczność precyzyjnego określenia przez radę miasta punktów, między którymi należy dokonywać pomiaru. Uchwała powinna wskazywać, czy chodzi o zewnętrzny obrys budynku stanowiącego obiekt, czy raczej o granice posesji, na której taki budynek jest zlokalizowany (np. teren szkoły ogrodzony płotem obejmujący nie tylko sam budynek szkoły, ale także boisko sportowe i pozostałą infrastrukturę).
Trudności wiążą się też z opomiarowaniem punktu sprzedaży napojów alkoholowych. Musi być wiadomo, czy wspomnianego pomiaru należy dokonywać np.: do granicy posesji, na której jest on zlokalizowany, do ściany budynku, czy może do punktu kasowego albo innego punktu w przestrzeni.
Ważne
Rada gminy może określić limit punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa) i ustalić zasady ich usytuowania
Podstawa
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 1 grudnia 2011 r., sygn. akt IV SA/Po 1044/11.