statystyki

Wyszyński: Schronisko nie może być nastawione na osiągnięcie zysku [WYWIAD]

autor: Dorota Beker07.10.2020, 08:07; Aktualizacja: 07.10.2020, 08:08
Dodajmy do tego, że w przypadku schronisk prywatnych kontrola jest bardzo utrudniona. Jest to teren prywatny, co często kończy dyskusję. Są przypadki, gdy nie wpuszczano na kontrolę nawet urzędników gminnych, ewentualnie zezwalano na to raz w roku, w ściśle zaplanowanym terminie.

Dodajmy do tego, że w przypadku schronisk prywatnych kontrola jest bardzo utrudniona. Jest to teren prywatny, co często kończy dyskusję. Są przypadki, gdy nie wpuszczano na kontrolę nawet urzędników gminnych, ewentualnie zezwalano na to raz w roku, w ściśle zaplanowanym terminie.źródło: ShutterStock

Budowanie schronisk nie rozwiąże problemu bezdomności zwierząt. Dobrze funkcjonujący system musi obejmować przede wszystkim przemyślany plan ograniczający liczbę zwierząt, którymi trzeba się zająć. To przełoży się nie tylko na ich lepszy los, lecz także na mniejsze wydatki w przyszłości - mówi w rozmowie z DGP Cezary Wyszyński, prezes zarządu Fundacji Viva! Akcja Dla Zwierząt.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zakłada wyłączenie z podmiotów mogących prowadzić schroniska prywatnych przedsiębiorców. Czy to nie jest trochę zbyt daleko idąca regulacja ograniczająca swobodę działalności gospodarczej?

Pomysł ten wziął się z prostej obserwacji, popartej szeregiem raportów NIK, że schroniska samorządowe i organizacji pozarządowych co do zasady są lepiej prowadzone niż te prywatne. Choć na pewno znajdą się komercyjne jednostki, które mają przyzwoite warunki dla zwierząt. Jednak schronisko nie może być nastawione na osiągnięcie zysku, lecz na konkretny, czasem zupełnie nieopłacalny cel w postaci utrzymania jak najlepszego dobrostanu zwierząt. Stąd prywatne przedsiębiorstwa nie są najlepszym pomysłem. Logiczne jest, że działalność gospodarczą prowadzi się po to, by na tym zarobić. Zaś jeśli schronisko ma przynosić zysk, to trzeba ciąć koszty – na żywieniu, opiece weterynaryjnej czy liczbie pracowników, co z kolei musi przełożyć się na pogorszenie jakości życia zwierząt. Stąd idea, by to samorządy i organizacje prozwierzęce prowadziły schroniska.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • konrad(2020-10-07 08:21) Zgłoś naruszenie 30

    Czipowanie to jest to co pieski lubią najbardziej. Tylko obowiązkowa rejestracja poprawi dobrostan piesków i ograniczy ich koszarowanie w schroniskach . Pies powinien kosztować kogo trzeba a nie wszystkich podatników.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane