statystyki

Środków z Funduszu Dopłat nie należy ewidencjonować jako dochodów i wydatków budżetu gminy

autor: Marcin Nagórek05.08.2020, 09:16; Aktualizacja: 05.08.2020, 13:11
Brak jest uzasadnionych podstaw, by wspomniane środki finansowe – których dysponentem jest Fundusz Dopłat – ujmować w budżecie gminy jako dochody i wydatki. Rola gmina sprowadza się jedynie do pośredniczenia w realizacji tego programu i wykonywania różnych czynności administracyjno-ewidencyjnych związanych z jego obsługą.

Brak jest uzasadnionych podstaw, by wspomniane środki finansowe – których dysponentem jest Fundusz Dopłat – ujmować w budżecie gminy jako dochody i wydatki. Rola gmina sprowadza się jedynie do pośredniczenia w realizacji tego programu i wykonywania różnych czynności administracyjno-ewidencyjnych związanych z jego obsługą.źródło: ShutterStock

Nasza gmina ma wkrótce uzyskać pieniądze z rządowego program dopłat do czynszu „Mieszkanie na start”. Czy należy je wprowadzić do budżetu jako dochód, a następnie wydatek?

Brak jest uzasadnionych podstaw, by wspomniane środki finansowe – których dysponentem jest Fundusz Dopłat – ujmować w budżecie gminy jako dochody i wydatki. Rola gmina sprowadza się jedynie do pośredniczenia w realizacji tego programu i wykonywania różnych czynności administracyjno-ewidencyjnych związanych z jego obsługą.

Skąd i na co te pieniądze

Na wstępie warto przybliżyć istotę funkcjonowania wspomnianego Funduszu Dopłat. Aktem prawnym, który wyznacza jego charakter i zasady działania, jest ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów mieszkaniowych o stałej stopie procentowej, w której art. 5 ust. 1 postanowiono, że w Banku Gospodarstwa Krajowego tworzy się Fundusz Dopłat. Bank sporządza dla funduszu odrębny bilans oraz rachunek zysków i strat, wyodrębnia jego plan finansowy i przekazuje odpowiednim organom informacje o jego realizacji. Ponadto w art. 5 ust. 3 ustawy dookreślono, że ze środki z funduszu można przeznaczyć na:


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane