statystyki

Wydatki ubezpieczeniowe w gminie. Co klasyfikuje się do paragrafu 4170, a co do 3030

autor: Marcin Nagórek22.06.2020, 09:54; Aktualizacja: 22.06.2020, 09:55
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

W zakresie wydatków związanych ze składkami od umowy zlecenia (jako koszty zleceniodawcy) właściwym będzie paragraf 4110, z kolei w zakresie wydatków związanych z kosztami ubezpieczenia pojazdu gaśniczego właściwym będzie paragraf 4430źródło: ShutterStock

Pracuję w referacie księgowości urzędu miasta. Chciałam uzyskać informację, czy wybrałam dobre paragrafy wydatkowe do dwóch rodzajów wydatków ubezpieczeniowych. Pierwszy – dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne od umów zlecenia (koszty zleceniodawcy) 4170, a drugi ubezpieczenia pojazdu gaśniczego – 3030?

Oba rodzaje wydatków dotyczą zgoła odmiennych sfer ubezpieczeniowych. Pierwszy z podanych wydatków, jest w istocie rzeczy następstwem istnienia umowy zlecenia jako stosunku cywilnoprawnego będącego podstawą prawną świadczenia pracy na rzecz urzędu miasta. Z punktu widzenia formalnego umowa zlecenia jest uregulowana w kodeksie cywilnym, z kolei w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ustawodawca powiązał ww. umowę z obowiązkiem na płaszczyźnie ubezpieczeń społecznych. Z kolei drugi wydatek ubezpieczeniowy związany jest zapewne z obowiązkami gminy nałożonymi ustawą z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.

Tam bowiem w art. 32 postanowiono o obowiązku ponoszenia przez gminę kosztów do jednostek ochrony przeciwpożarowej. W art. 32 ust. 1 i 2 wskazano, że koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8, ponoszą podmioty tworzące te jednostki. Tak więc koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina (z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane