statystyki

Tarcza 4.0: Dopłaty także dla pracowników kultury

autor: Łukasz Guza, Michalina Topolewska22.06.2020, 07:53; Aktualizacja: 22.06.2020, 08:53
Na ostatnim etapie prac legislacyjnych Sejm przyjął część senackich poprawek dotyczących tych zagadnień. Zgodnie z nimi państwowe instytucje kultury będą mogły pozyskiwać dopłaty, o ile wykażą spadek przychodów w związku z epidemią (co najmniej 25 proc. w ciągu miesiąca lub 15 proc. w ciągu dwóch miesięcy).

Na ostatnim etapie prac legislacyjnych Sejm przyjął część senackich poprawek dotyczących tych zagadnień. Zgodnie z nimi państwowe instytucje kultury będą mogły pozyskiwać dopłaty, o ile wykażą spadek przychodów w związku z epidemią (co najmniej 25 proc. w ciągu miesiąca lub 15 proc. w ciągu dwóch miesięcy).źródło: ShutterStock

Pensje zatrudnionych w państwowych (w tym samorządowych) muzeach, teatrach, filharmoniach, galeriach sztuki, kinach i innych instytucjach kulturalnych mogą być dofinansowane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)

Tak wynika z tarczy antykryzysowej 4.0, która zmienia wiele przepisów w zakresie prawa pracy i uprawnień socjalnych.

Na ostatnim etapie prac legislacyjnych Sejm przyjął część senackich poprawek dotyczących tych zagadnień. Zgodnie z nimi państwowe instytucje kultury będą mogły pozyskiwać dopłaty, o ile wykażą spadek przychodów w związku z epidemią (co najmniej 25 proc. w ciągu miesiąca lub 15 proc. w ciągu dwóch miesięcy). W przypadku tych samorządowych 40 proc. dofinansowania będzie wypłacane ze środków FGŚP, a 60 proc. – z pieniędzy organizatora działalności kulturalnej. Ci ostatni mogą starać się o dofinansowanie wynagrodzeń tylko tych zatrudnionych, którzy w związku z epidemią są objęci przestojem lub skróconym czasem pracy. Pozostali pracodawcy zyskają możliwość pobierania takich dopłat także na tych pracowników, którzy pracują na zwykłych warunkach (bez objęcia przestojem lub obcięcia etatu; wnioski o wypłatę wsparcia trzeba będzie składać w wersji elektronicznej).

Posłowie przyjęli też poprawki dotyczące wysyłania zatrudnionych na urlopy oraz do pracy zdalnej. Zgodnie z tarczą 4.0 firma ma prawo udzielać zaległego wypoczynku (do 30 dni) w terminie przez siebie wskazanym (bez konieczności uzyskiwania zgody podwładnego). Sejm doprecyzował, że pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać. Z kolei w przepisach dotyczących pracy zdalnej wprowadzono przepis, zgodnie z którym firma stosująca tę formę wykonywania obowiązków ma zapewnić podwładnym narzędzia i materiały pracy (a nie, jak przewidywała poprzednia wersja – „środki pracy”; takie pojęcie nie jest określone w kodeksie pracy i mogłoby wywołać wątpliwości interpretacyjne).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane