statystyki

Odsetki od 500 plus też są opodatkowane

autor: Mariusz Szulc22.06.2020, 07:51; Aktualizacja: 22.06.2020, 07:56
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Jednostka powinna co miesiąc potrącać 19-proc. podatek od odsetek naliczanych przez bank i wpłacać go do 20. dnia następnego miesiąca do urzędu skarbowegoźródło: ShutterStock

Gminna jednostka prowadząca placówki opiekuńczo-wychowawcze powinna potrącać zryczałtowany 19-proc. PIT od oprocentowania kwot ze świadczenia wychowawczego z programu 500 plus pobieranego dla swoich wychowanków – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadała gminna jednostka organizacyjna prowadząca trzy placówki opiekuńczo-wychowawcze. Od lipca 2019 r. dzieci przebywające w tych placówkach mają prawo do świadczenia wychowawczego z programu 500 plus w trybie określonym w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 821). Takie świadczenie jest przeznaczane w szczególności na „rozwój zainteresowań oraz zwiększanie szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci umieszczonych w instytucjonalnej pieczy zastępczej”.

Zgodnie z art. 113a ustawy wniosek o wypłatę składa dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Pieniądze są wypłacane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który raz w miesiącu przekazuje je na wyodrębniony rachunek bankowy gminnej jednostki organizacyjnej. Ta zaś dokonuje księgowań na konta analityczne poszczególnych wychowanków.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane