statystyki

Samorządy pomagają restauratorom, choć ich budżety świecą pustkami

autor: Patrycja Otto27.05.2020, 09:42; Aktualizacja: 27.05.2020, 09:50
Gastronomia liczy na wielkie, nieodpłatne rozkładanie kawiarnianych i restauracyjnych ogródków letnich, aby zwiększyć liczbę miejsc siedzących, podobnie jak w Skandynawii, gdzie wiele ulic zamieniono w deptaki z ogródkami gastronomicznymi.

Gastronomia liczy na wielkie, nieodpłatne rozkładanie kawiarnianych i restauracyjnych ogródków letnich, aby zwiększyć liczbę miejsc siedzących, podobnie jak w Skandynawii, gdzie wiele ulic zamieniono w deptaki z ogródkami gastronomicznymi.źródło: ShutterStock

Lokalni włodarze postanowili wesprzeć gastronomię finansowo, mimo że miejskie i gminne kasy coraz częściej świecą pustką. Wiedzą jednak, że w ten sposób zapewnią sobie wpływy w przyszłości.

Gra toczy się o niemal 70 tys. placówek gastronomicznych, realizujących ponad 36 mld zł obrotów rocznie. Rozmrażanie ich działalności idzie powoli – sprzedaż wciąż nie przekracza 30–40 proc. ubiegłorocznego poziomu. Powrót do stanu sprzed epidemii potrwa miesiącami. Wielu restauratorów może nie przetrwać. Dlatego samorządy nie tylko te największe, ale i mniejsze ruszają z pomocą, chociaż będzie to dalej pustoszyć ich budżety. Tylko z powodu mniejszych wpływów z CIT i PIT są one średnio o 40 proc. mniejsze niż przed rokiem. Poznań stracił w ten sposób ponad 77 mln zł. Teraz do tego dojdą miliony niewpływające do kasy z powodu ulg w czynszach i innych opłatach, np. za ogródki gastronomiczne, oferowane nawet za 1 grosz za mkw. miesięcznie.

– Mali i średni przedsiębiorcy, których jest wielu wśród restauratorów, są siłą lokalnej gospodarki. Trzeba walczyć o ich miejsca pracy, inaczej straty będziemy liczyć w przyszłości – tłumaczy Dariusz Sadowski z UM Szczecin.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane