Unia Metropolii Polskich (UMP) zwróciła się z apelem, aby pracowników domów dziecka objąć takimi samymi przepisami dotyczącymi pracy na kwarantannie jak osoby zatrudnione w domach pomocy społecznej (DPS).
Chodzi tutaj o wprowadzony na mocy trzeciej tarczy anty kryzysowej art. 4e ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz związanych z nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 ze zm.). Reguluje on zasady wykonywania pracy przez osoby zatrudnione lub świadczące usługi na podstawie umów cywilnoprawnych w placówkach pomocy społecznej zapewniających całodobową opiekę, np. DPS lub noclegowniach, które zostaną w nich objęte obowiązkową kwarantanną. Zgodnie z tym przepisem, jeśli wyrażą na to zgodę, to mogą dalej pracować, zachowując przy tym prawo do pełnego wynagrodzenia.
UMP uważa, że rozwiązania zawarte w art. 4e ustawy powinny być rozszerzone również na pracowników instytucjonalnych form pieczy zastępczej, do których należą m.in. placówki opiekuńczo-wychowawcze. Dlatego samorządy apelują o nowelizację tego przepisu przez dodanie do niego osób zatrudnionych w podmiotach pieczy zastępczej.
– Naszym zdaniem pracownicy domów dziecka w przypadku kwarantanny znajdują się w podobnym położeniu jak zatrudnieni w DPS, więc należy stosować do nich takie same przepisy umożliwiające pracę z zachowaniem 100 proc. wynagrodzenia – mówi Dorota Bąbiak-Kowalska z biura UMP.
Dodaje, że organizacja przygotowała poprawkę art. 4e ustawy, która została przekazana do zespołu ds. ochrony zdrowia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (UMP sygnalizowała ten problem podczas jej ostatniego posiedzenia). W tym piśmie znalazły się też inne postulaty zmian w przepisach, w tym tych dotyczących potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej w przypadku osób, które są obejmowane ubezpieczeniem zdrowotnym na podstawie ustawy o pomocy społecznej.