Gminy będą mogły ubiegać się o premię termomodernizacyjną budynków komunalnych na równi ze spółdzielniami mieszkaniowymi i wspólnotami – zakłada znowelizowana przez Sejm ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów.
Dodatkowo w przypadku remontów prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub przez spółki należące w całości do gmin wysokość premii remontowej może wynieść nawet 50 proc. kosztów przedsięwzięcia. Warunkiem jest m.in. przyjęcie przez województwo, na którego terenie leży gmina, uchwały antysmogowej oraz zmodernizowanie systemu grzewczego budynku lub przyłączenie go do sieci ciepłowniczej.
Ponadto musi to być budynek wielomieszkaniowy w całości należący do gminy. Na jeszcze wyższe wsparcie będą mogły liczyć budynki komunalne wpisane do rejestru zabytków. Premia remontowa w ich przypadku to nawet 60 proc. kosztów.
Fundusz Termomodernizacji i remontów funkcjonuje bez zmian od 2009 r. Samorządy rzadko korzystały jednak ze wsparcia zniechęcone mało atrakcyjnymi warunkami pomocy. Często musiałyby zaciągać kredyt, który wliczał się do ich poziomu zadłużenia. Ma się to zmienić dzięki nowym przepisom.
Etap legislacyjny
Nowelizacja skierowana do Senatu