statystyki

Szansa na dwóch nowych włodarzy. PiS zwiększa szanse na objęcie władzy w tych miastach

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak17.10.2019, 09:13; Aktualizacja: 17.10.2019, 09:13
Jeszcze w tym tygodniu rząd może powołać komisarzy w Nowej Soli i Gliwicach. To realnie zwiększa szanse PiS na objęcie władzy w tych miastach.

Jeszcze w tym tygodniu rząd może powołać komisarzy w Nowej Soli i Gliwicach. To realnie zwiększa szanse PiS na objęcie władzy w tych miastach.źródło: PAP
autor zdjęcia: Piotr Polak

Jeszcze w tym tygodniu rząd może powołać komisarzy w Nowej Soli i Gliwicach. To realnie zwiększa szanse PiS na objęcie władzy w tych miastach.

Dotychczasowi włodarze – Wadim Tyszkiewicz z Nowej Soli i Zygmunt Frankiewicz z Gliwic – zostali wybrani na senatorów. Zgodnie z kodeksem wyborczym to automatycznie wygasza mandat prezydenta. – To oznacza, że nie mogą podejmować już żadnych decyzji czy podpisywać dokumentów. Dlatego jest pilna potrzeba wprowadzenia tam komisarzy. Stanie się to najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu, będą to osoby związane z wojewodami, najlepiej rozeznane w terenie – mówi nasze źródło w PiS. Decyzje co do tego, kto zostanie komisarzem, jak usłyszeliśmy wczoraj w kancelarii premiera, jeszcze nie zapadły.

Zdaniem Wadima Tyszkiewicza nie jest tak, że nie ma kto podpisywać dokumentów. – Zabezpieczyliśmy się przed tym bublem prawnym z kodeksu wyborczego, w wyniku którego gdyby był np. jakiś pożar czy powódź, miasto byłoby pozbawione „dowódcy”. W piątek 11 października odwołałem z funkcji swojego wiceprezydenta i powołałem go na funkcję dyrektora generalnego urzędu z kompetencjami do podejmowania decyzji – wyjaśnia Tyszkiewicz. Z kolei w Gliwicach od lat jest dyrektor generalny zatrudniony na stanowisku urzędniczym, wspierany przez sekretarza miasta. – Urząd funkcjonuje normalnie – słyszymy od jednego z naszych rozmówców.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane