statystyki

Szansa na dwóch nowych włodarzy. PiS zwiększa szanse na objęcie władzy w tych miastach

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak17.10.2019, 09:13; Aktualizacja: 17.10.2019, 09:13
Jeszcze w tym tygodniu rząd może powołać komisarzy w Nowej Soli i Gliwicach. To realnie zwiększa szanse PiS na objęcie władzy w tych miastach.

Jeszcze w tym tygodniu rząd może powołać komisarzy w Nowej Soli i Gliwicach. To realnie zwiększa szanse PiS na objęcie władzy w tych miastach.źródło: PAP
autor zdjęcia: Piotr Polak

Jeszcze w tym tygodniu rząd może powołać komisarzy w Nowej Soli i Gliwicach. To realnie zwiększa szanse PiS na objęcie władzy w tych miastach.

Dotychczasowi włodarze – Wadim Tyszkiewicz z Nowej Soli i Zygmunt Frankiewicz z Gliwic – zostali wybrani na senatorów. Zgodnie z kodeksem wyborczym to automatycznie wygasza mandat prezydenta. – To oznacza, że nie mogą podejmować już żadnych decyzji czy podpisywać dokumentów. Dlatego jest pilna potrzeba wprowadzenia tam komisarzy. Stanie się to najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu, będą to osoby związane z wojewodami, najlepiej rozeznane w terenie – mówi nasze źródło w PiS. Decyzje co do tego, kto zostanie komisarzem, jak usłyszeliśmy wczoraj w kancelarii premiera, jeszcze nie zapadły.

Zdaniem Wadima Tyszkiewicza nie jest tak, że nie ma kto podpisywać dokumentów. – Zabezpieczyliśmy się przed tym bublem prawnym z kodeksu wyborczego, w wyniku którego gdyby był np. jakiś pożar czy powódź, miasto byłoby pozbawione „dowódcy”. W piątek 11 października odwołałem z funkcji swojego wiceprezydenta i powołałem go na funkcję dyrektora generalnego urzędu z kompetencjami do podejmowania decyzji – wyjaśnia Tyszkiewicz. Z kolei w Gliwicach od lat jest dyrektor generalny zatrudniony na stanowisku urzędniczym, wspierany przez sekretarza miasta. – Urząd funkcjonuje normalnie – słyszymy od jednego z naszych rozmówców.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane