statystyki

Więcej władzy dla samorządu? To tak, jakby zamknąć alkoholika w barze, by nie pił z kumplami [OPINIA]

autor: Andrzej Andrysiak15.06.2019, 19:00; Aktualizacja: 15.06.2019, 19:28
Andrzej Andrysiak

Andrzej Andrysiakźródło: DGP

Ratunkiem dla Polski lokalnej ma być danie jej więcej władzy – wynika z 21 tez przedstawionych w Gdańsku. To tak, jakby zamknąć alkoholika w barze, by nie pił z kumplami.

C i ekawe, czy zwrócili państwo na to uwagę? Najpierw była ofensywa. 4 czerwca w Gdańsku, w symbolicznej chwili i symbolicznym miejscu, ogłoszono 21 tez samorządowych. Pomyślano je jako programową propozycję dla liżącej rany po wyborczej klęsce opozycji. Miały chyba być tym, czym sierpniowe solidarnościowe postulaty dla tłamszonego przez PRL-owską rzeczywistość społeczeństwa – ubrać w słowa buzujące emocje. Strzał był celny, o czym najlepiej świadczy mobilizacja Telewizji Polskiej i rządowych dziennikarzy. Od rana do nocy straszyli „rozbiciem dzielnicowym”, które straszna opozycja chce zafundować kwitnącemu krajowi.

Ale nie minęły dwa tygodnie i nastała cisza. Ani debat, ani kłótni. W mediach temat się nie zaczepił, politycy też nieskorzy do komentowania. Obrona samorządu przed Prawem i Sprawiedliwością, odbudowa Polski lokalnej, więcej obywatelskości, mniej centrali – zwał, jak zwał – nie rozpaliły społecznych i publicystycznych emocji. Pojawiły się iskry, nie udało się rozniecić ogniska.

Czyżby po raz kolejny okazało się, że opozycja nie ma pojęcia, co się kotłuje pod pokrywką? Może pomysł jest dobry, ale wykonanie nie całkiem? Analiza 21 samorządowych tez prowadzi do wniosku, że lokalni włodarze powtórzyli błąd, który z uporem od prawie czterech lat robi opozycja: diagnozują sytuację na podstawie wycinka rzeczywistości. W tym przypadku: samorządów wielkomiejskich.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • wyborca(2019-06-15 20:15) Zgłoś naruszenie 133

  Więcej władzy dla samorządu ale pod warunkiem odpowiedzialności karnej za to co ta władza robi.Natomiast teraz mamy do czynienia z odpowiedzialnością tylko POLITYCZNĄ-tzn. żadną.

  Odpowiedz
 • Ilsa(2019-06-16 01:02) Zgłoś naruszenie 411

  Przeczytalam w "Sieci "i wlasnym oczom nie wierzylam..to jest zaglada naszego panstwa..podzial Polski na dzielnice jak w 1138r.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zbynek(2019-06-16 17:38) Zgłoś naruszenie 20

  Co się komu z czym kojarzy. Alkoholik ma skojarzenia pijackie. I takie też kompetencje. Coś, gdzieś dzwonią, panie Andrysiak, ale nie wiadomo, czy w kościele, czy w szkło. Marny artykulik. Kompromituje Gazetę Prawną.

  Odpowiedz
 • Niemiecki kapitał(2019-06-16 11:10) Zgłoś naruszenie 13

  Hiszpanię udało się rozwalić kreując samodzielność Katalonii, dlaczego by nie Polskę?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane