statystyki

Po zmianie prawa samorządy nie zarobią na uwłaszczeniu tyle, ile planowały

autor: Leszek Jaworski05.06.2019, 16:00
Oprócz kwestii bonifikat dla niektórych grup użytkowników wieczystych nowelizacja wprowadza jeszcze pięć istotnych zmian dla jednostek samorządu.

Oprócz kwestii bonifikat dla niektórych grup użytkowników wieczystych nowelizacja wprowadza jeszcze pięć istotnych zmian dla jednostek samorządu.źródło: ShutterStock

Sejm znowelizował ustawę przekształceniową i wprowadził 99-proc. bonifikatę od jednorazowej opłaty z tytułu uwłaszczenia dla niektórych grup społecznych. Będzie przysługiwać niezależnie od tego, czy rada gminy w ogóle uchwaliła jakiekolwiek ulgi.

O tym, że Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przymierza się do nowelizacji ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. poz. 1716 ze zm.), pisaliśmy w tygodniku Samorząd i Administracja 24 kwietnia (DGP nr 80). Już wtedy część prawników wskazywała, że może to prowadzić do ograniczenia niezależności finansowej jednostek samorządu terytorialnego i nierównego traktowania mieszkańców. Nie zważając na te głosy, projekt został przygotowany i przesłany do Sejmu, a 16 maja przyjęty przez posłów w ramach nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw (dalej: u.z.k.z.n). Ponieważ Senat nie wprowadził zmian, przepisy wejdą w życie po podpisaniu przez prezydenta i opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. W omawianej części zaczną obowiązywać następnego dnia po ogłoszeniu, z mocą od 1 stycznia 2019 r.

Bez konsultacji

Projekt u.z.k.z.n. w pierwotnej wersji nie przewidywał zmian w ustawie o uwłaszczeniu. Wprowadzone one zostały do rządowego projektu ustawy przez połączone sejmowe komisje – wskazuje Zbigniew Przybysz z biura komunikacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

To nie spodobało się samorządowcom. Marek Wójcik, pełnomocnik Związku Miast Polskich ds. legislacji, zarzucił autorom poprawek brak konsultacji ze stroną samorządową, działanie prawa wstecz, łamanie konstytucji RP, która gwarantuje samorządom ochronę ich majątku, a także sprzeczny z regulaminem Sejmu sposób przyjmowania przepisów. Z jego argumentacją zgodzili się prawnicy.

– Ze względu na szybkość procedowania zmian wprowadzenie obligatoryjnych bonifikat od opłaty jednorazowej w wysokości 99 proc. (we wskazanych w ustawie przypadkach) jest kontrowersyjne – uważa Wojciech Gwóźdź, radca prawny w kancelarii dr Ziemski & Partners. I dodaje, że oczywiście jest to zmiana korzystna dla podmiotów objętych tymi bonifikatami.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane