statystyki

Niezwłocznie, czyli kiedy? Nieprecyzyjne przepisy mogą pozbawiać obywateli prawa wyborczego

autor: Mira Suchodolska16.11.2018, 17:00
Wybory w Polsce

Wybory w Polsceźródło: ShutterStock

Przez brak precyzji przepisów można pozbawić obywatela czynnego i biernego prawa wyborczego.

P iotr Krupa z Podkowy Leśnej chciał wystartować w tegorocznych wyborach samorządowych na radnego w okręgu 14. Jego kandydatura nie została jednak uwzględniona. Dlaczego? Jako że nie jest zameldowany w Podkowie, zgodnie z art. 19 kodeksu wyborczego zgłosił się z wnioskiem o wpisanie na listę wyborców, załączając m.in. kopię umowy o wynajem mieszkania, w którym przebywa. Wójt odmówił. W takiej sytuacji obywatel ma prawo złożyć skargę do sądu – za pośrednictwem urzędu. Krupa ją złożył, ale skarga trafiła do sądu za późno.

Rzecz rozbiła się o art. 20 par. 4 kodeksu wyborczego. Osoba, której odmówiono wpisania na listę wyborców w danej miejscowości, może się odwołać od decyzji do sądu rejonowego za pośrednictwem wójta, a wójt przekazuje sądowi niezwłocznie skargę wraz z decyzją i aktami sprawy. Tyle że kodeks nie precyzuje, ile – godzin czy dni – oznacza to słowo, co może wobec obywateli powodować znamienne skutki: jeśli „niezwłocznie” przeciągnie się do kilkunastu dni, mogą stracić okazję, aby samemu wybierać bądź zostać wybranym.

– Faktycznie, kodeks wyborczy zawiera w tym zakresie nieścisłość, co zemściło się na kandydacie – mówi DGP sędzia Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW. – Lepiej by było, żeby przepis enumeratywnie precyzował tę kwestię – zaznacza sędzia i przyznaje, że DGP jako pierwszy zwrócił uwagę na takie zagrożenie, które niezależnie od tego, czy wynika z przeoczenia, czy ze złej woli, daje sposobność do psucia demokracji.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane