statystyki

„Czyste powietrze” w końcu zawiśnie nad gminami

autor: Jakub Pawłowski20.09.2018, 16:00
W ramach akcji informacyjnej na temat programu „Czyste powietrze”, która ruszyła 4 września, resort środowiska zapowiedział zorganizowanie spotkania w każdej gminie Polski. Odbyło się już ich ponad 400.

W ramach akcji informacyjnej na temat programu „Czyste powietrze”, która ruszyła 4 września, resort środowiska zapowiedział zorganizowanie spotkania w każdej gminie Polski. Odbyło się już ich ponad 400.źródło: ShutterStock

 Zapowiadany od miesięcy pierwszy tak duży program termomodernizacyjny już ruszył. Od wczoraj mieszkańcy w całej Polsce mogą składać wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska o dotacje lub dofinansowanie do inwestycji, które poprawią efektywność energetyczną ich budynków.

W praktyce oznacza to np. wymianę pieca, ocieplenie budynku (m.in. wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, dachu lub stropu), podłączenie do sieci gazowej lub zainstalowanie paneli fotowoltaicznych.

Według szacunków na wsparciu będzie mogło w ciągu dekady skorzystać od 3 do 4 mln właścicieli domów jednorodzinnych. W kiesach wojewódzkich funduszy do wydania na ten cel będzie ponad 103 mld zł, z czego 63,6 mld wydzielono na bezzwrotne dotacje, a 39,7 mld zł na pożyczki, na których spłatę przewidziano nawet 15 lat.

Chociaż najwyższa jednostkowa dotacja może wynieść nawet 53 tys. zł, to nie wszyscy załapią się na tak hojne wsparcie. Jest ono bowiem uzależnione od kryterium zarobkowego. Najwyższa kwota dotacji (do 90 proc.) będzie przysługiwać, gdy dochód w gospodarstwie domowym będzie na poziomie poniżej 600 zł na osobę. Dla zarobków na pułapie 800 zł na głowę dotacja wyniesie 80 proc. kosztów kwalifikowanych (najmniej może to być 30 proc. w przypadku dotacji).


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • czytelnik123(2018-09-20 22:07) Zgłoś naruszenie 12

  Czy Państwo Autorzy wiecie, że wg oddziału katowickiego Funduszu owa "dotacja" (tak! dotacja! a nie pożyczka!) może być wypłacona tylko PO skończonej inwestycji (lub jej większej części)?!?? Dajecie wiarę!? DOTACJA! Jak taki człowiek mający poniżej 600 zł/m-c/osobę ma wyłożyć (i skąd?!!) owe 53 tys. złotych, a potem "może mu zwrócą"?? Jeśli piszecie O DOTACJI, to trzymajcie się FAKTÓW! I Regulaminu owej pseudo-dotacji! Uprawiać trzeba dziennikarstwo! A nie pismactwo najniższych lotów! SKANDAL A NIE DOTACJA!!!

  Odpowiedz
 • hukil(2018-09-21 09:23) Zgłoś naruszenie 10

  czytelnik123, skorzystałem z innej "dotacji" 2 lata temu, na wymianę pieca węglowego na gazowy. I też nikt nie dał mi pieniędzy przed robotą. Otrzymałem pismo że się zakwalifikowałem do projektu i łącznie zwrócą mi 6 tyś zł z kawałkiem za wymianę po przedstawieniu faktur. Podpisałem z gminą umowę o zwrocie kosztów. Całość kosztowała mnie ok.14 000tys (piec, grzejniki, rury , cały projekt który musiałem złożyć w starostwie).Faktury, kwity z gazowni o zakończeniu prac złożyłem w gminie i wtedy oddali mi kasę którą deklarowali. Ja cieszę się że skorzystałem i tak miałem zamiar wymieniać ogrzewanie więc dobrze się złożyło. Więc nie rozumiem za bardzo tego oburzenia że najpierw trzeba wyłożyć swoją kasę żeby potem zwrócili. Na tym to polega.

  Odpowiedz
 • OLA(2018-09-21 11:36) Zgłoś naruszenie 00

  Wymieniajcie piece na bardziej oszczędne udzielimy dotacji a ceny energii, gazu i c.o. miejskiego do góry.Ot polityka. Osoby korzystające z ogrzewania ekologicznego nie emitującego trujących spalin powinny mieć bonifikaty do cen gazu i prądu i c.o. miejskiego. Była by to zachęta do wymiany pieców.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane