statystyki

Jeden donos i lektura internetowych forów. Ruszają kontrole „Dobrego startu”

autor: Tomasz Żółciak19.09.2018, 07:39; Aktualizacja: 19.09.2018, 08:12
Samorządowcy nie kryją oburzenia. – Czyli wystarczy jakiś jeden niepotwierdzony donos oraz przejrzenie forów internetowych, by rzucić podejrzenie na wszystkie gminy w tym kraju? – pyta jeden z lokalnych włodarzy.

Samorządowcy nie kryją oburzenia. – Czyli wystarczy jakiś jeden niepotwierdzony donos oraz przejrzenie forów internetowych, by rzucić podejrzenie na wszystkie gminy w tym kraju? – pyta jeden z lokalnych włodarzy.źródło: ShutterStock

Jeden donos i lektura internetowych forów – tyle wystarczyło, by resort Elżbiety Rafalskiej rzucił podejrzenie na wszystkie gminy w kraju, że źle zagospodarowały pieniądze z programu wyprawek szkolnych.

Zgodnie z art. 33 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz.U. poz. 1061), co najmniej 8 zł z każdych 10 zł przeznaczonych na obsługę programu gmina powinna przeznaczyć na wynagrodzenia dla urzędników realizujących wypłaty świadczeń. Resort najwyraźniej podejrzewa, że część samorządów zbyt mało płaci swoim urzędnikom, a część rządowej dotacji niknie w lokalnych budżetach. To de facto oznaczałoby przywłaszczenie rządowego wsparcia. Brzmi poważnie, a w dodatku – jak twierdzi resort – sygnały o nieprawidłowościach wpływają m.in. od samych samorządowców. Dlatego szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej (MRPiPS) wydała wojewodom polecenie wszczęcia kontroli. O sprawie pisaliśmy w artykule „Wojewodowie sprawdzą koszty obsługi 300+” (DGP 166/2018).

Postanowiliśmy zapytać, skąd ministerstwo ma informacje o nieprawidłowościach. – Bezpośrednio dotychczas wpłynęło w tej sprawie jedno pismo – pracowników Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi. Chodzi o patologie w wynagradzaniu pracowników zajmujących się realizacją programu „Dobry start”. Ponadto na bieżąco śledzimy informacje na jej temat pojawiające się na forach internetowych – odpowiada resort.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane