Do tej pory wójt nie robił hucznych wydarzeń. Tym razem, przy okazji październikowych wyborów samorządowych chce przypodobać się mieszkańcom i zamówić występy zespołów disco polo. Czy z gminnych pieniędzy może zapłacić za taką imprezę?
W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, za co odpowiada wójt i o czym może decydować. Kompetencje organów gminy uregulowane są w ustawie z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 994 ze zm.). Wynika z niej jednoznacznie, że to rada gminy zatwierdza projekt budżetu przedstawiony przez jej włodarza. Choć nie tworzy listy dochodów i wydatków, bez jej zgody żaden budżet nie może być uchwalony. Wójt go projektuje, a rada zgadza się na taki jego kształt lub nie.
Podmiot ten może dokonać zmian w projekcie budżetu zaproponowanym przez wójta. Jednak bez jego zgody nie mogą to być zmiany zwiększające deficyt budżetowy, czyli wzrost wydatków bez określenia ich źródeł w dochodach gminy.
Nie ma więc możliwości, by wójt swobodnie podejmował decyzję o wydatkach, jego zadaniem jest jedynie wykonywanie budżetu według wytycznych w nim zawartych. Zatem nie może według swojego uznania wydawać gminnych pieniędzy na takie wydarzenia, jak dożynki gminne itp. – jeśli nie ma na to środków wskazanych w budżecie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że ma pewną swobodę w zakresie gospodarowania środkami w zakresie poszczególnych części bud żetu i kategorii środków. W myśl art. 31 ustawy o samorządzie gminnym wójt kieruje bieżącymi sprawami gminy i reprezentuje ją na zewnątrz. Rada gminy rozstrzyga sprawy przekraczające zwykły zarząd. Bieżące gospodarowanie należy do kompetencji wójta. Zatem jeśli w budżecie jest określona kategoria środków, w które wpisuje się występ artysty na wydarzeniu gminnym, to już szczegółowa decyzja w tym zakresie będzie należała do wójta. Każdorazowo nie musi on tego konsultować z radnymi. Jeśli jednak w budżecie nie ma środków, które na tego typu zadanie można przeznaczyć i wiązałoby się to z koniecznością zmian, wtedy udział rady jest konieczny. Należy też pamiętać, że wybór wykonawcy i powód tego wyboru podlega reżimowi ustawy z 29 stycznia 2004 r. o zamówieniach publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.).