Trik ministra Szyszki załatwił problem odpadów

autor: Patryk Słowik26.04.2017, 19:00
śmieci

W Ministerstwie Środowiska uznano, że odpady przekazywane do punktów skupu surowców mogą być wliczane do osiąganych poziomów recyklingu.źródło: ShutterStock

Poprawienie fatalnych statystyk – i to o połowę – zajęło resortowi środowiska pięć minut. Wystarczyło zmienić sposób obliczeń.

W Ministerstwie Środowiska uznano, że odpady przekazywane do punktów skupu surowców mogą być wliczane do osiąganych poziomów recyklingu. To zaś oznacza, że poziom odzysku, spędzający urzędnikom sen z powiek w związku z naszymi zobowiązaniami unijnymi, wzrósł w chwilę z marnych 20 proc. do całkiem przyzwoitej wartości ok. 40 proc.

Rzecz jest o tyle istotna, że do 2020 r. Polska musi osiągnąć poziom 50 proc. odzysku, zaś w 2030 r. pomiędzy 65 a 70 proc. Urzędnicy zdali sobie po prostu sprawę z tego, że szanse na spełnienie wyśrubowanych kryteriów są mizerne. Postanowili więc rozwinąć nie system recyklingu, lecz zmodyfikować zasady obliczeń.

O sprawie poinformował PortalSamorzadowy.pl, który wystąpił do resortu środowiska z prośbą o interpretację przepisów.

„Odpady przekazywane przez mieszkańców do punktów skupu surowców stanowią odpady komunalne i powinny być wliczane do poziomów recyklingu” - odpowiedziało ministerstwo. Wskazało przy tym, że załącznik pierwszy decyzji Komisji Europejskiej 2011/753/UE pozwala państwom członkowskim na wybór metody obliczeń. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, byśmy stosowali tę korzystniejszą dla Polski.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Pan Murzyński - Filipiński(2017-04-27 00:22) Zgłoś naruszenie 50

    No i co w tym dziwnego? złomu i tak nie wrzucam do pojemników, bo mogę go sprzedać, gdyby istniały punkty skupu szkła też nie wrzucałbym go do śmieci, itd.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane