Uprawa

5 marca 2018 r.

Analizy wpływu pogody na zbiory są przeprowadzane z wykorzystaniem bieżących danych meteorologicznych, a te są teraz ogólnodostępne

Sierant: Prognozowanie z motylami w tle5 marca 2018 r.

W bardzo już starej, bo wyświetlanej w naszych kinach ponad 30 lat temu, komedii „Nieoczekiwana zmiana miejsc” finałowa intryga dotyczyła raportu Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych na temat wpływu złej pogody na produkcję pomarańczy. Z oficjalnego raportu wynikało, że pogoda nie miała wpływu na wysokość zbiorów.

3 października 2016 r.

Jeszcze niedawno Warszawa toczyła zażartą walkę o cienkie papierosy, gdy rozważano wprowadzenie zakazu ich produkcji podczas prac nad obowiązującą od 8 września dyrektywą tytoniową.

Rząd ignoruje interesy rolników: Uprawa tytoniu w Polsce jest zagrożona3 października 2016 r.

W ubiegły poniedziałek w Brukseli odbyło się spotkanie unijnej grupy roboczej ds. zdrowia publicznego. Jego celem było wypracowanie stanowiska UE na listopadową konferencję Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), podczas której zostaną przyjęte nowe zalecenia antynikotynowe. WHO chce, by wśród nich pojawił się zakaz sprzedaży slimów i redukcja zawartości nikotyny do 0,4 mg w papierosie. Polski rząd reprezentowany przez resort zdrowia zignorował jednak apele plantatorów tytoniu i związków przedsiębiorców o zgłoszenie sprzeciwu w sprawie proponowanych zakazów. Zrobili to za to Bułgarzy i Czesi, którzy także są dużymi producentami tytoniu.

12 lipca 2016 r.

Deficyt białka w żywieniu zwierząt pojawił się w związku z wydanym przez KE zakazem stosowania mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt

GMO w paszach będzie można stosować do 202112 lipca 2016 r.

O cztery lata dłużej, czyli do 1 stycznia 2021 r., będzie można karmić zwierzęta paszami zawierającymi śrutę genetycznie modyfikowanych roślin oleistych - zakłada przyjęty przez rząd projekt noweli o paszach. Decyzja jest spowodowana brakiem na polskim rynku rodzimych pasz białkowych.

22 października 2015 r.

Zalewają nas niebezpieczne pestycydy22 października 2015 r.

Ze Wschodu przemyca się do Polski już nie tylko papierosy oraz alkohol. Ostatnim hitem kontrabandy są nielegalne i często groźne dla zdrowia oraz środowiska naturalnego środki ochrony roślin.

26 sierpnia 2015 r.

Rolnicy: Oferowana pomoc jest kpiną rządu z rolnika26 sierpnia 2015 r.

Oferowana pomoc rządu dla rolników jest niepoważna - uważa szef Kółek Rolniczych, Władysław Serafin. Argumentuje, że stawki 400 i 800 złotych do hektara wyglądają atrakcyjnie, ale prawie nikogo nie stać na ubezpieczenia upraw. A to między innymi od nich zależy wysokość wsparcia.

17 lipca 2015 r.

Opt-out może być wprowadzony w stosunku do produktów GMO, które wcześniej otrzymały ogólnounijną autoryzację.

Projekt KE ws. zakazu stosowania GMO bez szans na przyjęcie17 lipca 2015 r.

Ministrowie rolnictwa państw członkowskich na spotkaniu Rady ds. Rolnych w poniedziałek w Brukseli niemal jednomyślnie ocenili, że propozycja zmiany aktualnego rozporządzenia w sprawie stosowania GMO w żywności i paszy zwierzęcej na terenie UE stoi w sprzeczności z zasadami jednolitego rynku oraz postanowieniami Światowej Organizacji Handlu.