Ubezpieczenia

25 marca 2015 r.

Rozporządzenie rządu weszło w życie w 11 marca 2015 r., a rozporządzenie ministra rolnictwa obowiązuje od 3 marca 2015 r.

Komu i kiedy przysługuje renta strukturalna25 marca 2015 r.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia ws. szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich i o zmienione rozporządzenie ministra rolnictwa ws. szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

10 listopada 2014 r.

Pod obrady rządu trafia nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach rolników

Projekt nowelizacji ustawy o składkach na ubezpieczenie rolników trafia pod obrady rządu10 listopada 2014 r.

Projekt nowelizacji ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników zakłada utrzymanie zasady, że za rolników, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów przeliczeniowych składkę zapłaci - tak jak wcześniej - budżet państwa (czyli KRUS). Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników.

8 października 2014 r.

Joanna Solska, publicystka tygodnika „Polityka"

To my, konsumenci, będziemy ubezpieczać dochody rolników8 października 2014 r.

Minister rolnictwa Marek Sawicki oraz jego zastępca z PO Kazimierz Plocke podrzucają premier Ewie Kopacz pięknie opakowane kukułcze jajo, które może nieźle wkurzyć konsumentów, czyli także wyborców Platformy. Mimo że przed wgryzieniem się w szczegóły sam pomysł wydaje się bardzo sensowny. Chodzi o powołanie Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych, z którego w sytuacjach awaryjnych rolnicy, mocno uderzeni po kieszeni, mogliby dostawać finansowe rekompensaty. Pani premier wpisała go nawet w swoje exposé, obiecując, że fundusz zostanie powołany do końca tego roku. Na razie jesteśmy „za”.

26 września 2014 r.

W 2013 r. przeciętny miesięczny dochód z jednego hektara przeliczeniowego wynosił 239,08 zł. Był wyższy o 36,5 zł niż rok wcześniej

Mniej zasiłków dla rodzin rolników26 września 2014 r.

W 2013 r. przeciętny miesięczny dochód z jednego hektara przeliczeniowego wynosił 239,08 zł. Był wyższy o 36,5 zł niż rok wcześniej. Wysokość tej kwoty jest istotna dla rodziców, którzy prowadzą gospodarstwo rolne i starają się o zasiłki na dziecko.