Przechowywanie i infrastruktura

6 września 2013 r.

Nieruchomości

Kupujesz nieruchomość? Sprawdź, jak nie dać się oszukać naciągaczom6 września 2013 r.

W minione wakacje wyjechaliśmy całą rodziną na wieś, na wczasy pod gruszą. Było wspaniale. I nam, i dzieciom takie obcowanie z naturą spodobało się na tyle, że zapragnęliśmy w czasie całego roku organizować sobie wypady za miasto i w związku z tym postanowiliśmy kupić działkę. Jesteśmy właśnie w trakcie poszukiwania odpowiedniej dla nas. Jednak poruszamy się trochę po omacku i chcielibyśmy wiedzieć, na co powinniśmy uważać, by wymarzone miejsce na weekendowy i wakacyjny wypoczynek nie okazało się pułapką zastawioną przez naciągaczy – piszą Małgorzata i Stanisław.

1 sierpnia 2013 r.

Podatki

Jak producent rolny odzyska akcyzę od paliwa1 sierpnia 2013 r.

Co roku w budżecie państwa ok. 720 mln zł jest przeznaczonych na dopłaty do paliwa rolniczego. Z tych pieniędzy finansowany jest zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego (oznaczonego kodami CN 2710 19 41 do 2710 19 49 lub CN 3824 90 91). Rolnicy mogą go uzyskać na warunkach określonych w ustawie z 10 marca 2006 r. W tym celu muszą złożyć w wyznaczonym czasie wniosek i dołączyć do niego faktury lub ich kopie.

31 lipca 2013 r.

Pieniądze

Podatek od nieruchomości: gminy zarobią więcej31 lipca 2013 r.

Resort gospodarki i eksperci są zgodni. Gminy i miasta mogą liczyć na wyższe wpływy po wejściu w życie ustawy o korytarzach przesyłowych. Obłożone podatkiem od nieruchomości jako budowle zostaną urządzenia przesyłowe, które zostaną w korytarzu umieszczone. Z tego powodu samorządy mogą liczyć na dodatkowe wpływy.

22 lipca 2013 r.

Najnowsze dane GUS pokazują, że ceny gruntów ornych po raz pierwszy od sześciu kwartałów spadły, ale...

Spadek cen ziemi rolnej? To tylko pozory22 lipca 2013 r.

Hektar ziemi rolnej kosztuje w Polsce średnio 25,2 tys. zł – wynika z danych GUS za I kwartał br. Oznacza to kwartalny spadek cen o 4,2%. Nie jest to jednak zwiastun zmiany trendu na rynku, ale efekt tego, że więcej transakcji przeprowadzono w województwach, w których grunty są tańsze.