Przechowywanie i infrastruktura

29 stycznia 2015 r.

Urząd gminy nie ma prawa odmówić przyjęcia zgłoszenia gospodarstwa agroturystycznego do ewidencji

Gospodarstwo agroturystyczne nie płaci podatku od dochodu29 stycznia 2015 r.

Jestem rolnikiem, gospodaruję na kilkunastu hektarach. Moja żona pracuje w gminnym przedszkolu. Mieszkaliśmy do niedawna z rodzicami, ale oni zmarli. Mamy teraz duży dom, który stoi pusty – opowiada pan Leszek z Podlasia. – Zastanawialiśmy się z żoną, czy nie zorganizować w części domu pokoi na wynajem. Mieszkamy jednak w niezbyt bogatej w agroturystykę okolicy, obawiamy się, że przynajmniej na początku nie będziemy mieć wielu gości, nie stać nas na dodatkowe koszty. Czy to prawda, że właściciele gospodarstw agroturystycznych nie płacą od wynajmowania pokoi żadnych podatków

4 sierpnia 2014 r.

Tylko nieliczne grunty rolne mają szansę stać się atrakcyjną inwestycją (ich udział w całości można szacować na nie więcej niż 5-10 proc.).

Czy w ziemię warto inwestować? Tak, ale nie zawsze4 sierpnia 2014 r.

Tylko nieliczne grunty rolne mają szansę stać się atrakcyjną inwestycją (ich udział w całości można szacować na nie więcej niż 5-10 proc.). Mimo to inwestorzy skuszeni atrakcyjnymi cenami nieruchomości rolnych często podejmują pochopne decyzje nie mając pełnej wiedzy o statusie prawnym gruntu.

30 lipca 2014 r.

Dr Rafał Dowgier

Kosztowny problem z ewidencją gruntów30 lipca 2014 r.

Gminy tracą na błędach w rejestrze. Jeśli działka jest sklasyfikowana jako rolna, to choć faktycznie jest budowlana, nie mogą pobierać podatku od nieruchomości - mówi w wywiadzie dla DGP Dr Rafał Dowgier, adiunkt w Katedrze Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku, członek zespołu eksperckiego ds. lokalnego prawa podatkowego

9 czerwca 2014 r.

Jak jest opodatkowana sezonowa działalność gospodarcza9 czerwca 2014 r.

Działalność zakładana na okres wakacyjny – tak jak i całoroczna – wymaga dopełnienia formalności, przede wszystkim zarejestrowania. Obecnie dzięki Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie stwarza to większego problemu. Wniosek CEIDG-1 można złożyć przez internet lub osobiście w urzędzie gminy (miasta).

3 kwietnia 2014 r.

Ustawodawca precyzyjnie określił zasady wypłaty części uzupełniającej emerytury, jeśli rolnik nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

Kiedy rolnik dostanie emeryturę3 kwietnia 2014 r.

Emerytura rolnicza przysługuje zarówno rolnikom, jak i domownikom zgłoszonych do ubezpieczenia w KRUS. Od 1 stycznia 2013 r. o emeryturę rolniczą w wieku 60 lat mogą się ubiegać wyłącznie kobiety urodzone do 31 grudnia 1952 r. Natomiast mężczyźni mogą otrzymać świadczenie, mając 65 lat, pod warunkiem że urodzili się do 31 grudnia 1947 r. Pozostałym osobom wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany o miesiąc w każdym kwartale.