20 września 2018 r.

W ubiegłym roku rolnicy borykali się ze skutkami
deszczowej pogody i podtopieniami. W tym roku musieli zmierzyć się z
suszą, afrykańskim pomorem świń, niskimi cenami skupu i długimi terminami oczekiwania na zapłatę.
20 września 2018 r.

Zadłużenie w sektorze rolniczym sięga 412,5 mln zł - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Średni dług rolnika wynosi ok. 49 tys. zł. Na liście dłużników są jednak "rekordziści", których zobowiązania znacznie przekraczają tę kwotę.
13 września 2018 r.

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zakłada m. in. uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o spółdzielniach rolników. W czasach globalizacji i dominacji pośredników konsolidacja pozwoli rolnikom na konkurowanie - przekonuje resort rolnictwa.
5 czerwca 2018 r.

Nowe formy pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych, w tym gwarancje spłaty bankowych kredytów restrukturyzacyjnych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, przewiduje projekt ustawy przyjętej we wtorek przez rząd.
4 czerwca 2018 r.

Podawanie fałszywej informacji o kraju pochodzenia owoców i warzyw
będzie traktowane nie tylko jako naruszenie wymagań jakości, lecz także
jako złamanie zasad bezpieczeństwa żywności.
24 maja 2018 r.

Od tego dnia obowiązująca nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wprowadziła do systemu prawnego umowę o pomocy przy zbiorach jako nowy rodzaj umowy. Jest ona przeznaczona dla rolników, którzy chcą zatrudnić na krótki czas pomocników bez zbędnych formalności. Z nowych przepisów nie będą mogli skorzystać wszyscy rolnicy, ale tylko ci uprawiający określone w ustawie kategorie roślin. Możliwości okazjonalnego zatrudnienia pomocnika nieobjętego powszechnym ubezpieczeniem społecznym nie będą mieli chociażby producenci mleka. Nowe rozwiązania mają w założeniu zapewnić ochronę osobom już pracującym dorywczo, ale najczęściej bez żadnych umów. Pojawiły się już jednak głosy krytyczne, że nowe przepisy nie zapewniają nawet minimum ochrony. Ustawa nie wprowadza bowiem ani stawki minimalnej, ani dozwolonego dobowego wymiaru czasu pracy dla pomocników oraz, co trzeba podkreślić, nie objęła ich ubezpieczeniem emerytalno-rentowym.
17 maja 2018 r.

Jutro wchodzi w życie ustawa wprowadzająca umowę o pomocy przy zbiorach. Solidarność rozważa jej zaskarżenie do Komisji Europejskiej i TK, bo nie gwarantuje minimum ochrony bhp i umożliwi ekonomiczny wyzysk.
10 kwietnia 2018 r.

Ochrona polskiej ziemi i zabezpieczenie interesów rolników – takie cele miały przyświecać rządzącym przy pracy nad dwoma aktami prawnymi: tzw. ustawą o ziemi rolnej, która wprowadza obostrzenia, kto i ile może jej kupić, a także rozporządzeniem ministra sprawiedliwości określającym przedmioty należące do rolników i niepodlegające egzekucji. Dziś coraz częściej mówi się, że regulacje te zabetonowały rynek nieruchomości rolnych i uderzyły w cały agrobiznes. Włącznie z finansującym go sektorem bankowym. Eksperci dyskutowali na ten temat w DGP.
6 marca 2018 r.

Zapora wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą ma ochronić Polskę przed
dzikami zarażonymi wirusem ASF i rozprzestrzenianiem się afrykańskiego
pomoru świń - twierdzi resort rolnictwa.
24 stycznia 2018 r.

W ministerstwie pracy trwają prace analityczne nad rozszerzeniem definicji bezrobotnego. Według projektowych przepisów jako bezrobotny będzie mógł się zarejestrować rolnik posiadający gospodarstwo do 5 hektarów rozliczeniowych - poinformowała Beata Czajka z MRPiPS.
24 stycznia 2018 r.

Rząd chce, by weterynarze pracowali dłużej i w ten sposób... sobie dorobili. Lekarze jednak stawiają żądania – chcą podwyżek.
20 stycznia 2018 r.

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w którym zaproponowało nowy rodzaj umowy - o pomocy przy zbiorach. Taka umowa ma być oskładkowana i obowiązywać nie dłużej niż 3 miesiące.
10 stycznia 2018 r.

Rozwiązanie zatrudnienia, przekształconego z umowy o pracę w powołanie, nie wyłącza roszczenia o odszkodowanie – uznał wczoraj Sąd Najwyższy.
26 czerwca 2017 r.

Sąd Najwyższy, opowiadając się za bezproblemowym zbywaniem nieruchomości rolnych na rzecz osób bliskich, otworzył furtkę do obejścia ograniczeń ustawy o obrocie ziemią.
13 maja 2017 r.

Jeśli zginą pszczoły, ludziom pozostaną cztery lata istnienia – miał stwierdzić Albert Einstein. Rodziny tych owadów mają zostać wyjęte spod możliwości egzekucji sądowej.
20 lipca 2016 r.

Dzieci się wyprowadziły,
więc mamy kilka wolnych pokoi w naszym gospodarstwie
rolnym – pisze pan Kazimierz. – Chcielibyśmy
wraz z żoną wynajmować je letnikom, nie wiemy
tylko, jak najkorzystniej rozliczyć się z fiskusem
– zastanawia się czytelnik.
9 czerwca 2016 r.

Będzie nowelizacja ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. Przyznał, że miesiąc po jej wejściu w życie pojawiły się problemy z kredytami, gdzie zabezpieczeniem są grunty rolnicze.
9 czerwca 2016 r.

Do podkomisji trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, którym w czwartek zajmował się Sejm. Nowela przewiduje sięgające do 65 proc. dopłaty do składki ubezpieczeń dla rolników oraz znaczące zwiększenie dotacji z budżetu na ten cel.