statystyki

Zakup przez firmę produktów rolnych nie podlega opodatkowaniu

autor: Marcin Szymankiewicz15.02.2016, 10:20; Aktualizacja: 15.02.2016, 10:36
Aby jednak opodatkowanie PCC miało miejsce, nie mogą wystąpić okoliczności przewidziane w art. 2 ustawy o PCC.

Aby jednak opodatkowanie PCC miało miejsce, nie mogą wystąpić okoliczności przewidziane w art. 2 ustawy o PCC.źródło: ShutterStock

Dostawa pochodzących z gospodarstwa rolnego płodów korzysta ze zwolnienia z VAT. Na tej podstawie należy przyjąć, że do umów sprzedaży tych produktów nie należy stosować regulacji ustawy o PCC.

TEMAT NA ZAMÓWIENIE

Podatnik VAT czynny nabył w Polsce - w ramach działalności gospodarczej - produkty rolne od rolnika ryczałtowego, pochodzące z jego gospodarstwa rolnego. Na dowód zakupu wystawił fakturę VAT RR. Czy od umowy kupna-sprzedaży produktów rolnych powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Ustawa o PCC posługuje się zamkniętym katalogiem czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu. Podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy (zob. art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o PCC).

Umowy sprzedaży rzeczy, jakimi są produkty rolne, podlegają opodatkowaniu, stosownie do art. 1 ust. 4 ustawy o PCC, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy:

1) znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2) znajdujące się za granicą, jeśli nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej.

Nabycie produktów rolnych miało miejsce na podstawie umowy kupna-sprzedaży, a jej przedmiotem były produkty rolne (rzeczy) znajdujące się w momencie sprzedaży w Polsce. Spełnione są zatem przesłanki wynikające z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a w zw. z art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o PCC do opodatkowania tej umowy.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane