statystyki

Za zachowanie owadów odpowiada ich właściciel

autor: Renata Majek04.08.2015, 10:03; Aktualizacja: 04.08.2015, 10:14
pszczoły miód

Procesy sądowe z powodu pożądlenia ludzi lub zwierząt nie są rzadkościąźródło: ShutterStock

Mieszkam w domu jednorodzinnym stojącym na niewielkiej działce – opowiada pan Konrad. – Najbliższy sąsiad w małej odległości od wspólnej granicy postawił ule. Pszczoły latają tam, gdzie im się podoba. Zakłócają nam spokój, a przede wszystkim boimy się, że użądlą dzieci. Na moje prośby o przestawienie uli w drugi koniec działki sąsiad w ogóle nie zareagował. Mam zatem pytanie, w jakiej odległości od granicy posesji powinny stać ule i w jaki sposób przymusić sąsiada do likwidacji pasieki lub przeniesienia jej w inne miejsce – pyta czytelnik

Polskie przepisy nic nie mówią o odległości pasiek od granic działek sąsiadów. Działalność pszczelarska oparta jest na prawie pszczelarskim z 1947 roku oraz na wielu rozporządzeniach, regulujących jednak głównie zasady hodowli i bezpieczeństwa pszczół. Jeśli chodzi o usytuowanie pasiek, pozostają przepisy kodeku cywilnego, prawo zwyczajowe oraz kodeks dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie, a w przypadku pasiek miejskich – regulacje prawa miejscowego opracowane na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Do stosowania kodeksu dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie przez wszystkich pszczelarzy na terytorium Polski (nie tylko zrzeszonych w Polskim Związku Pszczelarskim) zachęcają jego twórcy, czyli Polski Związek Pszczelarski oraz krajowy lekarz weterynarii.

Kodeks zaleca, by ule były ogrodzone i oznaczone tablicą z ostrzegawczym napisem: „Uwaga – pszczoły! Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. Przy każdym wejściu do pasiecznika powinna znajdować się tablica zawierająca adres właściciela pasieki wraz z numerem jego telefonu.

Ze względu na ciążącą nad właścicielem zwierząt (są nimi również pszczoły) odpowiedzialność za szkody przez nie spowodowane lub wyrządzone, ule z pszczołami powinno się ustawiać w odległości co najmniej 10 m od budynków mieszkalnych, inwentarskich i gospodarczych oraz od uczęszczanych dróg publicznych, ogrodów i podwórzy. Ponadto pasieka powinna być oddzielona stałą przeszkodą (parkan, mur, żywopłot) wysoką na co najmniej 3 m, która spowoduje wznoszenie się latających pszczół. Powinna ona stać w odległości co najmniej 50 m od autostrad i dróg szybkiego ruchu, a 200 m od szkół, przychodni, domów opieki i temu podobnych obiektów użyteczności publicznej.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane