Ponad 140 tysięcy wniosków w 25 dni - rośnie zainteresowanie rolników tegorocznymi dopłatami bezpośrednimi. Komplet dokumentów można dostarczyć do najbliższego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub przez internet.

Warto zrobić to bezzwłocznie. Pierwsza część funduszy na dopłaty będzie wypłacana jeszcze w grudniu - przypomina prezes Agencji, Andrzej Gross. Średnia płatność wyniesie około 240 euro za hektar. W ramach nowego systemu można ubiegać się o dopłaty do produkcji rolnej, płatności obszarowe czy do zazielenienia. Dodatkowe fundusze będą przeznaczane też dla właścicieli średnich gospodarstw od 3,01 do 30 hektarów i młodych rolników. Prezes Gross liczy, że wzmocni to polskie rolnictwo. Docelowo pieniądze mają podwyższyć standard funkcjonowania i uatrakcyjnić rynkowo naszych producentów oraz ich wyroby - kończy.

Co roku z dopłat bezpośrednich korzysta milion 300 tysięcy rolników w kraju. Młody właściciel gospodarstwa o powierzchni od 3 do 30 hektarów może liczyć na dopłatę nawet 500 euro za hektar. Średnia płatność wyniesie zaś około 240 euro za hektar.

O dopłaty można ubiegać się do 15 czerwca.