statystyki

Ryczałt pozbawia prawa do odliczenia VAT

autor: Elżbieta Delert25.07.2014, 07:30; Aktualizacja: 25.07.2014, 08:38

Rolnik ryczałtowy nie może po zarejestrowaniu się jako czynny podatnik VAT odjąć daniny, którą wcześniej zapłacił w cenie maszyn – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła rolnika, który chciał odliczyć podatek naliczony zawarty w cenie maszyn potrzebnych mu do prowadzenia gospodarstwa. Kupił je znacznie wcześniej, natomiast podatek zamierzał odliczyć w chwili, gdy zarejestrował się jako czynny podatnik VAT.

Uważał, że zasadniczo prawo to przysługuje wszystkim podatnikom, niezależnie od tego, czy się zarejestrowali jako czynni podatnicy VAT.

Izba Skarbowa w Poznaniu nie zgodziła się z nim. Wyjaś- niła, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego tylko w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Tymczasem rolnik nie był w momencie zakupu maszyn zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Był bowiem rolnikiem ryczałtowym.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane