statystyki

Polska tematem bułgarskiego pisma "Europa 2001"

skomentuj

Współczesna Polska z jej polityką zagraniczną, w tym celami prezydencji, gospodarką, literaturą, kulturą, turystyką, sportem, została przedstawiona w nowym numerze bułgarskiego dwumiesięcznika "Europa 2001" zaprezentowanym w środę w Instytucie Polskim w Sofii.

Publikacja: 20 lipca 2011, 20:46 Aktualizacja: 20 lipca 2011, 21:27


Cały numer pisma, który ukazał się dzięki współpracy redakcji z ambasadą polską w Bułgarii i Instytutem Polskim, poświęcony jest Polsce, stosunkom bułgarsko-polskim oraz działalności liczącej 3 tys. osób bułgarskiej Polonii.

O celach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej opowiadają w wywiadach przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim i była komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner (PO) oraz ambasador RP w Sofii Leszek Hensel.

O profesorze Tadeuszu Grabowskim, pierwszym ambasadorze odrodzonej Polski w Bułgarii w latach 20. XX wieku, opowiada Magda Karabełowa z Bułgarskiej Akademii Nauk, przypominając okres jego misji w Bułgarii w latach 1915-1916, gdy uzyskał poparcie dla Naczelnego Komitetu Narodowego i niezależnosci Polski wśród inteligencji bułgarskiej.

Polskiemu papieżowi poświęcono tekst zatytułowany "Jan Paweł II - teolog, filozof, papież".

O Czesławie Miłoszu pisze dziennikarka i wybitna tłumaczka Wera Dejanowa. W piśmie opublikowano też wiersze w jej przekładzie. Na łamach magazynu zamieszczono fragment powieści Stanisława Lema "Fiasko" i artykuł poświęcony 90-leciu urodzin wybitnego fantasty i filozofa. Znalazły się tu także wiersze Tadeusza Różewicza.

Współczesna polska animacja, mistrzowie plakatu, biennale fotografii FODAR to tematy innych publikacji.

Sport zdominowały przygotowania do Euro 2012.

"Europa 2001" jest prywatnym dwumiesięcznikiem, ukazującym się od 10 lat. Najnowszy numer jest drugim w całości poświęconym Polsce.

Zapytaj o licencje
Zapisz się na bezpłatny newsletter