Nie tylko fryzjer. Sprawdź, jak skutecznie bronić się przed płaceniem tantiem

Po głośnym wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który potwierdził, że fryzjer z Wałbrzycha nie musi płacić tantiem organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ) za słuchanie muzyki z radia – właściciele innych firm usługowych zastanawiają się, czy i oni mogą pójść jego śladem. A jeśli mogą, to w jaki sposób powinni bronić się w sytuacji, kiedy OZZ zgłosi się do nich po tantiemy. O rady dla przedsiębiorców poprosiliśmy mecenasa Macieja Mataczyńskiego, właściciela kancelarii prawnej w Wałbrzychu, który bronił fryzjera.

Dokument

żródło: ShutterStock

Etap 1: Wizyta ZAiKS

Zazwyczaj organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi rozpoczyna działania od wizyty w wybranym lokalu. Proponuje ona właścicielowi podpisanie umowy. Jeżeli właściciel odmówi – z dużym prawdopodobieństwem może się spodziewać kontroli, po której przedstawiciel organizacji przygotowuje protokół i przedstawia go właścicielowi firmy do podpisu.

UWAGA: Jeżeli właściciel zakładu uważa, że nie czerpie korzyści z odtwarzania muzyki – może odmówić podpisania protokołu, ewentualnie wnieść do niego zastrzeżenia. W takich sytuacjach radzę klientom, by nie podpisywać protokołu. Zdarza się czasami, że już na tym etapie, po odpowiedniej argumentacji właściciela lokalu, przedstawiciele organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi odstępują od dalszych działań. Powody bywają różne: być może przedstawiciel instytucji zdaje sobie sprawę, że w danym przypadku nie ma ona szans na wygranie w sądzie, bywa też, że ma za mało dowodów.

W przypadku Marcina Węgrzynowskiego przedstawiciele ZAiKS filmowali z ukrycia, jak słucha muzyki z odbiornika radiowego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (8)

 • krzysztof(2015-02-01 13:51) Zgłoś naruszenie 10

  po pierwsze kontrolerzy zaiksu i inneych organizacji maja status stowarzyszenia , nie maja zadnego prawa zatem do pzreprowadzenia kontorli ! chyba ,ze maja upowaznienie ministra kultury wypisane na konkretny lokal ktory chcą skontrolowac , a i tu nie zwalnia ich nic z ustawy o swobodzie prowadzenia działalnosci gospodarczej i muszą tak jak pip i sanepid poinformowac nas na conajmniej 7 dni przed kontrola mówi o tym art 79 ustawy o swobodzie . po trzecie mogą sie poruszać tylko w obszarze gdzie porusza sie klient ! na zaplecze ich wpuscic nie muszisz jak i za konsole np recepcji ! wiec udowodnienie , ze gra muzyka u ciebie w salonie sklepie jak np z zaplecz jest nie mozliwe ! i nie podpisywać protokołu !!! jak przyjda z poliscją znaczy sie juz ci udowoadniają przestepsto jezeli go nie udowodnia skarzysz ich po nekanie ! nie dac sie tej bandzie darmozjadów , jak grasz z radia powołujesz sie na art 24 ustawy o ochronie praw autorskich .

  Odpowiedz
 • wolnemedia.pl(2014-11-06 06:06) Zgłoś naruszenie 00

  Polecam sluchanie radiowolnemedia.pl bezplatna muzyka dla firm!

  Odpowiedz
 • fffff(2014-11-05 10:38) Zgłoś naruszenie 00

  Zlodzieje.

  Odpowiedz
 • mydlo z zęby(2014-11-05 10:56) Zgłoś naruszenie 00

  Slucham muzy podczas kąpieli.. Czy przedstawiciel tej rozbójniczej zaiks kompani wpadnie pod prysznic zeby upomniec sie o nie swoje?

  Odpowiedz
 • dorota(2014-11-05 13:35) Zgłoś naruszenie 00

  Witam mam własnie taki problem, otóż nie tylko ZAIKS trzeba opłacać ale jak się okazuje ZPAV oraz STOART i są to naprawdę wysokie tantiemy. Ok. 2 tygodnie wcześniej pojawił się Pan ze ZPAV-u i oznajmił iz w moim lokalu jest słyszalna muzyka, więc naliczył mi "ulgowo" ponoć 92,96 zł netto miesięcznie. Zgada że prowadzę lokal nie można nazwać tego restauracją w miejscowości ok. 3000 tys miesz. gdzie głównie bazujemy na garmażerce sprzedawanej po sklepach oraz obiadach na wynos do zakładów pracy jak mamy ok. 10 klientów w ciągu dnia na sali to jest super, ale sala jest duża z głównym naciskiem na imprezy okolicznościowe typu chrzciny, szkolenia, konferencje, (nie wesela) i jak mogłabymz tego wybrnąć bo i tak jest ciężko finansowo. Pomóżcie...!

  Odpowiedz
 • dziadek(2014-11-05 18:17) Zgłoś naruszenie 00

  "czerpie korzyści z odtwarzania muzyki" -> jeżeli będąc fryzjerem, barmanem itp itd pozbieram oświadczenia od tilku set, albo tysiąca osób oświadczenia iż ominęli mój lokal bo tam jest muzyka to czy ZAIKS lub jemu podobni zrekompensują mi moje straty?

  Odpowiedz
 • kola(2014-11-05 21:47) Zgłoś naruszenie 00

  Jest dla mjie totalną bzdurą pobieranie tantiem od np. sklepów . Bo czy klient kupi dodatkowo dwa worki więcej cementu , 5 m2 więcej płytek czy kleju do płytek tylko dlatego , że w sklepie gra muzyka OBOJĘTNIE JAKA !
  A może kupi dwie firanki do jednego okna lub dwa lustra do łazienki , dwa żyrandole czy trzy baterie do umywalki !
  A może dwa chodniczki łazienkowe ? Czy może dwa kontakty czy dwie suszarki do prania ?
  Napewno klient kupi dwie rolki taprty więcej z powodu ŚLICZNEJ MUZYKI.
  W sklepie z tkaninami klient też zapwene kupi dwa metry więcej tkaniny , bo gra fajna muzyka, panna młoda kupi z tego samego powodu DWIE ŚUBNE SUKIENKI, DODATKOWĄ PARĘ BUTÓW, DWIE KURTKI NA ZIMĘ, DWA KAPELUSZE , TRZY CZAPKI, SZEŚĆ SZALIKÓW , CZTERY PERY DRUTÓW DO WŁÓCZKI, TRZY PARY SPODNI, I CZTERNAŚCIE PAR RAJSTOP.
  A WSZYSTKO Z POWODU PIĘKNEJ MUZYKI .
  W ogóle wszelki biznes osiąga sukces ,, TYLKO I WYŁĄCZNIE,, Z powodu muzyki.
  Jak radzili sobie kiedyś KUPCY bez tej CUDOWNEJ MUZYKI KTÓRA JEST JEDYNYM ŻRÓDŁEM BOGACENIA SIĘ FIRM.

  Odpowiedz
 • viatrak(2014-11-08 15:51) Zgłoś naruszenie 00

  wolnemedia.pl też polecam ale niestety tak dobrano artystów, że tego nie da się słuchać dłużej jak 2 godziny. Dodatkowo klientów można wystraszyć.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!