statystyki

Wikariak: Nie da się wykorzystać systemu i być poza nim [KOMENTARZ]

autor: Sławomir Wikariak22.09.2020, 07:46; Aktualizacja: 22.09.2020, 07:47
Sławomir Wikariak

Sławomir Wikariakźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Banksy jest bez wątpienia najbardziej znanym z ulicznych artystów. Artysta obsesyjnie wręcz chroni swą prywatność. Mimo „śledztw” prowadzonych także przez dziennikarzy nikt nie odkrył, kim naprawdę jest. Niektórzy uważają, że pod pseudonimem ukrywa się fotograf Stephen Lazarides, który zarejestrował stronę internetowego Banksy’ego. Ten jednak twierdzi, że jest jedynie menedżerem artysty.

Anonimowość ma swoje zalety, ale też i wady. Jedną z nich są trudności z ochroną praw autorskich. Pomijając fakt, że często nie wiadomo do końca, które prace są rzeczywiście autorstwa Banksy’ego, a które nie, to również trudno mu walczyć z kopiowaniem jego szablonów. Przez długi czas twórca nie przejmował się swoimi prawami. Do tego stopnia, że stworzył nawet szablon z napisem „prawa autorskie są dla przegranych”. Kilka lat temu chyba jednak zmienił zdanie. Postanowił jednak obejść system z drugiej strony. Skoro ma problemy z ochroną praw autorskich, to postanowił zarejestrować jeden ze swych szablonów jako unijny znak towarowy. Chodzi konkretnie o charakterystyczny rysunek „Miotacz kwiatów”, który przedstawia młodego mężczyznę z twarzą zasłoniętą chustą, w domniemaniu uczestnika ulicznych protestów, który zamiast koktajlem Mołotowa rzuca bukietem kwiatów. Namalowano go w 2005 r. w Betlejem.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane