Hazardziści płacą pisarzom za wypożyczenia biblioteczne

autor: Sławomir Wikariak31.01.2017, 07:53; Aktualizacja: 31.01.2017, 10:42
książki, książka, historia

2 tys. zł wyniosła średnia wypłata dla pisarzy za wypożyczenia biblioteczneźródło: ShutterStock

Stosunkowo niewielu polskich pisarzy zgłosiło się po pieniądze, które przysługują im za to, że czytelnicy mogą za darmo wypożyczać ich książki w bibliotekach.

Miniony rok był pierwszym, w którym pisarzom, tłumaczom, ale także wydawcom przysługiwało specjalne wynagrodzenie za wypożyczanie biblioteczne. To efekt przeprowadzonej jeszcze w 2015 r. nowelizacji przepisów o prawie autorskim, która wdrożyła do polskiego prawa dyrektywę Public Lending Right (2006/115/EC), dotyczącą prawa najmu i publicznego użyczenia. Nowe przepisy przewidują rekompensatę za to, że zamiast kupić książkę, każdy może pójść do biblioteki publicznej i ją wypożyczyć.

Podziałem środków zajmuje się wyznaczone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska. To do niego pisarze zainteresowani otrzymaniem wynagrodzenia za wypożyczenia biblioteczne powinni nadsyłać zgłoszenia. Do 31 sierpnia 2016 r. (wówczas mijał termin zgłoszeń do podziału za 2015 r.) przesłano 1350 poprawnych oświadczeń. Kolejne 150 złożyli wydawcy. Nikt dokładnie nie wie, ilu jest uprawnionych autorów, ale szacuje się, że może ich być ok. 20 tys. Znaczyłoby to, że po wypłatę zgłosiło się mniej niż 10 proc.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Marek(2017-02-03 00:51) Zgłoś naruszenie 00

    Bo prawie nikt nie wiedział o takiej możliwości! Formularze można było składać przez jeden wakacyjny miesiąc, a wydawnictwa zapewne raczej nie czuły się zobowiązane do przypomnienia swoim autorom, że są już dostępne takie możliwości. Ważne, że same się po swoje prowizje zdążyły zgłosić.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane