Prawo autorskie

11 listopada 2019 r.

Po rozdaniu certyfikatów dla producentów rogali świętomarcińskich przez Izbę Rzemlniczą w Poznaniu, piekarze rozdawali rogale.

Tajemnica rogala świętomarcińskiego. Czy prawo chroni przepisy i receptury?11 listopada 2019 r.

Jak co roku, na początku listopada, słynne poznańskie rogale podbijają serca miłośników słodkich wypieków. Przy okazji zbliżającego się dnia Świętego Marcina przyglądamy się przepisom kucharskim i odpowiadamy na pytania: czy prawo chroni stosowanie własnych przepisów i receptur? Czy ułatwia utrzymanie receptury w tajemnicy i chroni twórcę?

1 listopada 2019 r.

prawo autorskie

Czas plagiatorów. Facebook i Instagram nauczyły nas udostępniania i kopiowania cudzych treści, utwierdzając w złudnym przekonaniu, że tak wolno1 listopada 2019 r.

Mirosław Mazanec testował niedawno dla serwisu dziennik.pl telefon Motoroli, model One Zoom. Kiedy więc zobaczył na YouTube filmik z recenzją tego samego telefonu, kliknął, by go obejrzeć. Po pierwsze z ciekawości, bo model można różnie ocenić. Po drugie autorem opinii był kolega po fachu, więc chciał się przekonać, na ile są zgodni. I ze zdziwieniem stwierdził, że bardzo. A nawet bardziej niż bardzo, gdyż kolega w swoim filmiku po prostu wyrecytował recenzję Mazaneca. I to słowo w słowo, przez co ten, oglądając video, czuł się tak, jakby słuchał samego siebie.

27 września 2019 r.

Należy pamiętać, że każda aktywność w internecie, polegająca na pobieraniu treści jak i przeglądaniu stron internetowych, pozostawia ślad w postaci numeru IP na serwerze.

Ściągasz gry z internetu? Zobacz za co może grozić więzienie27 września 2019 r.

Z zasady samo ściągnie treści audiowizualnych: filmów czy muzyki (z wyjątkiem gier) na własny, domowy użytek jeszcze nie jest karalne. Sprawy komplikują się, jeśli treści te udostępniamy większej grupie osób (nie należących do rodziny czy przyjaciół). Do takiej sytuacji dochodzi zazwyczaj podczas używania programów komputerowych do współdzielenia – ścigania treści, ale i jednoczesnego ich udostępniania.

18 września 2019 r.

Zmiana polityki Google to duży ukłon w stronę wydawców, z którymi jednak koncern sam często wchodzi w spory.

Google będzie promował treści z oryginalnych źródeł18 września 2019 r.

Strony medium, które opublikowało oryginalny materiał cytowany przez inne portale, będą lepiej pozycjonowane w Google. Jak poinformował amerykański gigant cyfrowy, zaktualizowano ranking wyszukiwarki oraz zmieniono wskazówki dla osób oceniających algorytmy, tak by promować treści z zaufanych źródeł.

Polecane