statystyki

Biblioteka prawnika

AM, MGM22.05.2013, 00:00; Aktualizacja: 27.05.2013, 10:16
 • Wyślij
 • Drukuj

Synteza prawa międzywojennego

Prezentowana publikacja jest kolejną pozycją należącą do unikalnej serii wydawniczej syntezującej prawo polskie na przestrzeni wieków. Zasługuje jednak na szczególną uwagę, gdyż w okresie międzywojennym miała miejsce gruntowna kodyfikacja prawa polskiego, której owocem są rozwiązania funkcjonujące niejednokrotnie także w obecnym systemie. Autorzy w swojej pracy przystępnym i zrozumiałym językiem omawiają kolejne nauki i gałęzie prawa, rozpoczynając od zarysu filozofii prawa i statusu prawnomiędzynarodowego II RP poprzez prawo cywilne, karne, administracyjne i inne, a skończywszy na nauczaniu prawa rzymskiego oraz medycyny sądowej. Co warte podkreślenia, każdy rozdział zawiera podsumowanie w języku angielskim, francuskim i niemieckim.

Fiskus kontra rodzina

Monografia przedstawia problematykę opodatkowania rodzin w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem preferencji podatkowych związanych z tzw. czynnikiem rodzinnym i rodzicielstwem. Autorka dużo miejsca poświęca rozważaniom na temat uwarunkowań socjologicznych i pozycji rodziny w polskim prawie (nie tylko podatkowym), szeroko omawia także aspekty historyczne poszczególnych rozwiązań i ich kształtowanie się na przestrzeni lat. W kontekście podatku dochodowego koncentruje swoją uwagę na takich instytucjach jak preferencyjne rozliczenie podatku adresowane do małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci czy ulgi. Ukazuje też pozycję rodziny na gruncie podatkowych przychodowych (m.in. podatek rolny) oraz majątkowych (podatek od spadków i darowizn). Książka zainteresuje przede wszystkim teoretyków prawa podatkowego. Ze względu na swój naukowy charakter pozycja ta może być mniej przydatna praktykom (doradcom podatkowym, radcom prawnym, adwokatom).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Komentarze FB:

   Prawnik: najnowsze