« Powrót do artykułu

Zawiłe przepisy: Szkolenia bhp ma prowadzić firma zewnętrzna czy zakład pracy?

Czy szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy – w tym również te wstępne, które pracownicy muszą odbyć przed dopuszczeniem do pracy – mogą być prowadzone przez firmy zewnętrzne, zajmujące się szkoleniami, czy też musi je realizować wyłącznie dany zakład pracy?

BHP, praca, bezpieczeństwo, robotnik

żródło: ShutterStock

Zawiłe przepisy sprzyjają firmom szkolącym z zakresu bhp.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (8)

 • x(2016-08-26 08:09) Zgłoś naruszenie 53

  A co i po co do jasnej cholery można powiedzieć pracownikowi zatrudnianemu do pracy biurowej przy komputerze, który zresztą nie przy jednym biurku już pracował, w ramach tzw. "instruktażu stanowiskowego", żeby to miało jakiś sens? Tu raczej należy zmienić durne przepisy, a nie narzekać, że pracodawcy traktują ten obowiązek po macoszemu! Taki instruktaż jest - owszem - bardzo potrzebny, ale jeśli się zatrudnia pracownika np. do pracy przy jakieś maszynie i to takiej, przy której on nigdy wcześniej nie pracował. Wtedy trzeba go nauczyć jak zrobić robotę, a nie zrobić sobie krzywdy, ale objęcie obowiązkiem przeprowadzania tzw. szkolenia ogólnego wstępnego i instruktażu stanowiskowego każdej pracy (a wiec także biurowej, albo sprzątaczki, która już od dawna pracuje w tym fachu) prowadzi do tego, że robi się fikcję, albo dochodzi do paradoksów, że szkolony sam lepiej wie w temacie od tego, kto go szkoli!...

  Odpowiedz
 • psps(2016-08-27 09:31) Zgłoś naruszenie 42

  Do x. Jak posiedzisz kilka lat przy monitorze w złym oświetleniu i na złym siedzisku, bo nikt wcześniej nie przygotował tobie odpowiedniego stanowiska to potem będziesz już się tylko leczył.

  Odpowiedz
 • poziomka(2016-08-26 23:33) Zgłoś naruszenie 14

  No przecież wiadomo, że pracownik biurowy powinien przejść co najmniej 2 tygodniowe szkolenia BPH i zebrać ze 2 tuziny pieczątek. Niech żyje III Rzeczpospolita Bananowa.

  Odpowiedz
 • Robot(2016-11-09 08:54) Zgłoś naruszenie 00

  Dlatego też należy szukać rzetelnej firmy, która się zajmie profesjonalnie szkoleniem pracowników. U nas w robocie mieliśmy szkolenia z szkoleniebhp.com.pl Jak najbardziej dobre podejście do tematu.

  Odpowiedz
 • Obywatel(2016-08-31 21:02) Zgłoś naruszenie 00

  Jak byście zgłębili temat to się okaże, że sprzątanie to nie jest prosty temat i niesie za sobą wiele zagrożeń. Co do pracy urzędnika to wystarczy popatrzeć na filmiki z wypadkami aby zobaczyć po co jest szkolenie. I to systematyczne bo z mózgów wycieka wiedza.

  Odpowiedz
 • kamilalec(2017-10-05 12:46) Zgłoś naruszenie 00

  Zatrudnianie firm zewnętrznych ma swoje plus i minusy. Czy ze względu na koszty opłaca się zatrudniać pracownika aby przez kilka godzin prowadził szkolenie BHP dla kilku osobowej firmy? W takim przypadku warto nawiązać współpracę z zewnętrzną firmą, zgadzam się z Adamem, że korzyścią jest specjalistyczna wiedza, ale to nie jedyne plusy https://podpowiadamy.pl/zalety-outsourcingu-bhp/ Zawodów, które są zatrudniane na tej zasadzie jest naprawdę sporo i ten, kto jest zadowolony z tego typu zarządzania propaguje je w swojej firmie.

  Odpowiedz
 • Adam(2017-01-12 10:36) Zgłoś naruszenie 01

  Moim zdaniem szkolenia BHP powinna wykonywać firma zewnętrzna ze względu na specjalistyczna wiedzę jaka jest potrzebna do odpowiedniego przeszkolenia pracownika z zasad jakie obowiązują. Ja polecam bhp consulting z ul. chłodnej w Warszawie ze względu na ciekawy sposób prowadzenia szkolenia.

  Odpowiedz
 • Paweł-firm(2017-10-06 10:52) Zgłoś naruszenie 01

  Ja w swojej firmie zawsze korzystam z usług firmy zewnętrznej. W moim przypadku jest to Pan Daniel Kaparuk z firmy Ekspert. Jest to dla mnie najwygodniejsze rozwiązanie i najlepsza osoba, która takim szkoleniem może się zająć.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!