Pierwsza praca i zmiana zatrudnienia: 4 prawa urlopu wypoczynkowego

Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop wypoczynkowy przysługuje każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, jednak jego długość zależy od stażu pracy i rodzaju kontraktu.

plaża, morze, wakacje

żródło: ShutterStock

Jaki urlop, gdy jest to pierwsza praca zatrudnionego

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli jest to pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika. Taka osoba nabywa prawo do urlopu cząstkowego z dołu, czyli za każdy przepracowany miesiąc.

Więcej o pierwszym urlopie wypoczynkowym pracownika przeczytasz tutaj>>

Ogólna zasada - podobnie jak przy pracy w niepełnym wymiarze godzin - jest taka, że jeden miesiąc kalendarzowy pracy odpowiada 1/12 urlopu przysługującego danemu pracownikowi (czyli w przypadku 20 dni będzie 1,6 dnia, a 26 dni – 2,2 dnia). Niepełny dzień zaokrągla się w górę, ale w skali roku nie może zostać przekroczony pełny wymiar, czyli 20 lub 26 dni.

Tak więc w przypadku pierwszej pracy nowozatrudnionemu z upływem każdego miesiąca pracy przysługuje 1/12 urlopu przysługującego mu po roku. W związku z tym, że jego łączny okres zatrudnienia nie przekroczył jeszcze 10 lat, po 30 dniach pracy przysługuje mu 1,6 dnia odpoczynku (1/12 z 20 dni), po zaokrągleniu 2 dni.

Przy czym jeśli pracownik rozpoczyna pracę z pierwszym dniem miesiąca, to nabywa prawo do urlopu w ostatnim jego dniu (zatrudniony 1 sierpnia 2016 roku prawo do urlopu nabywa 31 sierpnia 2016 roku), natomiast w trakcie miesiąca - wtedy pracownik nabywa urlop w kolejnym miesiącu, w dniu poprzedzającym nawiązanie stosunku pracy (pracownik zatrudniony 15 lipca 2016 roku nabywa prawo do urlopu 14 sierpnia 2016 roku).

Ponadto 20 dni, jakie przysługują nowemu pracownikowi, są naliczane proporcjonalnie do upływających miesięcy, a więc całe 20 dni jest do wykorzystanie tylko wtedy, gdy dana osoba rozpoczęła pracę 1 stycznia. Zasadniczo jednak na przykład 5 miesiącach pracy zatrudniony nie może wziąć więcej niż 5/12 urlopu, czyli 9 dni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!