Telefon od szefa i przerwane wakacje: 5 rzeczy, jakie musisz wiedzieć o urlopie wypoczynkowym

Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop wypoczynkowy przysługuje każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Jednak już jego długość zależy od stażu pracy, tak więc podstawowy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, a w przypadku, gdy staż pracy jest dłuższy niż 10 lat, dana osoba ma prawo do 26 wolnych dni. Pracownik zatrudniony na część etatu ma natomiast prawo do urlopu proporcjonalnego. Dowiedz się też, do kiedy możesz odebrać zaległy urlop i w jakiej sytuacji szef może go przerwać.

Wakacje

żródło: ShutterStock

Kiedy choroba przerywa urlop pracownika

Zdarza się także, że to choroba przerywa urlop pracownika. W przypadku, gdy pracownik zachoruje jeszcze przed zaplanowanym urlopem, wypoczynek musi być obligatoryjnie przełożony. Niezdolność do pracy orzeczona zaświadczeniem lekarskim całkowicie wyklucza jednoczesne korzystanie z urlopu wypoczynkowego.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do zabrania telefonu na wakacje>>

Natomiast jeśli zatrudniony stał się niezdolny do pracy już podczas urlopu, zostaje on przerwany, a pracodawca udzieli podwładnemu pozostałych dni wolnych w innym czasie - w terminie ustalonym pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Obowiązują przy tym takie same reguły, jak przy ponownym ubieganiu się o urlop wypoczynkowy. Pracownik musi więc złożyć wniosek do pracodawcy, który może zgodzić się (lub nie) na wskazany przez podwładnego termin. Pracownik nie może samodzielnie przedłużyć urlopu wypoczynkowego o czas choroby i dopiero po upływie tego dodatkowego czasu wrócić do pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • trrrr(2016-07-31 20:10) Zgłoś naruszenie 71

    szef niech się odwali od pracowników, im urlop się należy jak "chłopu pole" niech sam się weźmie za pracę i swoja rodzinkę pogoni. Niech do niego dotrze, ze z "niewolnika nie ma pracownika", bo za taką jałmużnę jaką im wypłaca to napewno nie będzie miał dobrych pracowników.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!